Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s Zoo Ostrava pořádá dvoudenní odborný seminář k problematice záchranných center CITES. Cílem workshopu je výměna zkušeností a posílení vzájemné spolupráce se zeměmi z Visegrádské skupiny (V4) a s Rakouskem. MŽP při budování těchto center spolupracuje se zoologickými zahradami, které získaly finanční podporu ze Státního fondu životního prostředí ČR či z Operačního programu Životní prostředí. Aktuálně již probíhá spolupráce se Zoo Liberec a Tábor, kde se budují kapacity pro umístění pěti velkých kočkovitých šelem a řeší se spolupráce se zlínskou a ostravskou zoologickou zahradou pro vybudování dalších kapacit.
Jedním z významných problémů ochrany biodiverzity je pytláctví a nelegální obchod s ohroženými druhy, známý jako kriminalita na volně žijících zvířatech, který byl dlouhodobě podceňován, ale nyní se mu dostává stále větší celosvětové pozornosti. Důvodem je, že spolu s nelegálním obchodem s drogami, zbraněmi a lidmi patří celosvětově mezi nejvýznamnější oblasti kriminality s odhadovaným objemem desítek miliard dolarů ročně.
„V ČR, která je z hlediska obchodu s ohroženými druhy považována za tranzitní a konzumní zemi, byly zaznamenány i významné případy nelegálního obchodu s volně žijícími zvířaty, např. pašování vzácných druhů papoušků, plazů, slonoviny, rohů nosorožců nebo tygrů a jejich částí nebo produktů. Je tedy zřejmé, že problematika kriminality na volně žijících zvířatech je aktuální a důležitá i pro naši zemi, což se promítlo i do přijetí Národního akčního plánu proti obchodování s volně žijícími zvířaty,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jiří Lehejček.
Česká republika podpoří modernizaci a rozšíření stávajících záchranných center CITES a rovněž výstavbu nových. Ministerstvo životního prostředí se intenzivně zabývá řešením nedostatečných kapacit záchranných center CITES, zejména s ohledem na umístění velkých šelem a primátů. Státní fond životního prostředí ČR vypsal v roce 2020 Výzvu z Národního programu životní prostředí s alokací 20 milionů korun pro zoologické zahrady a existující záchranná centra CITES. Z této výzvy byly již podpořeny Zoo Liberec a Zoo Tábor, kde vznikají kapacity pro umístění pěti jedinců velkých kočkovitých šelem.
V letošním roce se spustila nová výzva, tentokrát z Operačního programu Životní prostředí zaměřená na modernizaci záchranných stanic pro handicapované živočichy a záchranná centra CITES s celkovou alokací 100 milionů korun, ze které už je vyčerpáno 90 % prostředků. Pro záchranná centra CITES bude speciálně vypsaná nová Výzva s alokací 80 milionů korun. Maximální výše podpory na jeden projekt je 20 milionů korun a míra financování činí maximálně 80 % z celkových výdajů. Z pohledu MŽP jsou vhodnými subjekty právě zoologické zahrady. V aktuální výzvě mají být zřízena záchranná centra v Zoo Zlín a uvažuje se také o ostravské Zoo, se kterou se nyní řeší podrobnosti.
Uspořádáním dvoudenního workshopu si Česká republika připomíná 50 let od podpisu Úmluvy CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), která patří k nejstarším a nejvýznamnějším mezinárodním úmluvám o ochraně životního prostředí. Aktuálně je zapojeno do této úmluvy 184 smluvních stran a je to významný globální nástroj ochrany a udržitelného využívání více než 40 000 druhů rostlin a živočichů.
Předsednictví ČR Visegrádské skupině
Předsednictví České republiky Visegrádské skupině začalo 1. července tohoto roku. Kromě zmíněného odborného semináře jsou plánované i další mimořádné akce včetně Konference o chemickém znečištění ve střední Evropě a vazbách na zdraví pořádané ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví nebo Expertní setkání o světelném znečištění. Následovat bude ministerské setkání V4+ reflektující výsledky těchto akcí.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz