ČNB začne debatu o budoucím snižování úrokových sazeb (Ranní zpráva z finančního trhu)
Česká národní banka dnes na svém zasedání k měnové politice ponechá úrokové sazby nezměněné. Měla by ale začít vést debatu ohledně budoucího snižování úrokových sazeb. Srpnový měnový přehled eurozóny potvrdí meziroční pokles peněžní zásoby a výrazně zpomalující úvěrovou aktivitu. Z USA se dočkáme povzbudivých srpnových čísel objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.
Úvěrová dynamika v eurozóně slábne
Měnový přehled eurozóny za srpnem potvrdí meziroční pokles peněžní zásoby v podobě agregátu M3. Meziroční dynamika klesá již 11 měsíců v řadě, v červenci byl dokonce zaznamenán meziroční pokles o 0,4 %. Pro srpen čekáme prohloubení na -1,5 %. Důvodem uvedeného trendu je zejména ukončení procesu kvantitativního uvolňování, respektive zahájení procesu redukce bilanční sumy ECB. Na úvěrové straně pozorujeme slábnoucí aktivitu. Meziroční růst úvěrů podle nás v srpnu zpomalil na +0,9 %. Celkové vyznění měnového přehledu by tak mělo být protiinflační a podpořit očekávání, že ECB již úrokové sazby zvedat nebude. Z pohledu devizového trhu se tak jedná o negativní zprávu pro euro, naopak dolar může podpořit odpolední oznámení srpnových dat objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kde předpokládáme pozitivní překvapení.
Z pohledu české koruny bude klíčovou událostí dneška zasedání bankovní rady ČNB. Na programu jednání je měnová politika, respektive vyhodnocení naplňováni srpnové prognózy. V souladu s tržním konsensem předpokládáme, že úrokové sazby se měnit nebudou. Z pohledu kurzu koruny bude klíčové, jak se centrální bankéři postaví k otázce případného načasování počátku cyklu snižujících se úrokových sazeb. Tržní kontrakty aktuálně zaceňují necelé jedno snížení úrokových sazeb v listopadu, necelé dvě snížení pak pro konec roku. Podle nás přijde ale až v roce 2024. Podrobněji jsme naše očekávání ohledně výsledku dnešního jednání bankovní rady ČNB komentovali v publikaci Měsíční předpovědi – září 2023 dostupné zde https://bit.ly/CMF_Sep23_CZ.
Koruna mírně korigovala pondělní zisky
Na globálním devizovém trhu včera panoval klidný kurzový vývoj. Euro vůči dolaru pouze nepatrně posilovalo a spíše technicky částečně korigovalo pondělní zisky. Evropský kalendář byl včera totiž naprosto prázdný a žádný impuls nepřinesl. Odpolední americká data spíše zklamala, přinesla nárůst rizikové averze na trzích a posílení dolaru zpět k úrovním z počátku evropské seance. Zářijová spotřebitelská důvěra v USA zaznamenala zhoršení proti vzestupně revidovanému srpnu, výsledek byl výrazně pod tržním konsensem. Z hlediska struktury bylo vykázáno zlepšení v hodnocení současné situace, a naopak výraznější zhoršení, pokud jde o očekávání.
Česká koruna včera částečně korigovala včerejší zisky, když se její kurz vůči euru posunul z ranních kotací kolem 24,35 CZK/EUR nad hladinu 24,40 CZK/EUR v průběhu odpoledních hodin. Jednalo se rovněž o technický pohyb. Naproti tomu polský zlotý včera stagnoval, maďarský forint si nakonec polepšil. Maďarská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu nezměněnou. O/N depozitní sazba byla v souladu s očekáváním snížena o 100bb. Efektivní sazba se tak dostala na úroveň základní sazby 13 %. Ta se podle nás ve zbytku roku snižovat nebude, to bude až příběh roku 2024. A tuto opatrnost v dalším uvolňování měnové politiky zdůraznili centrální bankéři na následné tiskové konferenci.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select