Výrobní ceny v průmyslu lehce nad odhadem, zemědělská produkce zlevňuje rychleji (Jan Bureš)
Výrobní inflace průmyslu v srpnu skončila nad odhadem trhu i ČNB a překvapivě zrychlila na 1,8% meziročně (z 1,4%). Celkový “příběh” o postupném odeznívání výrobních tlaků to ovšem nemění. Překvapení šlo z našeho pohledu do značné míry za rychlejším růstem cen ve farmaceutické výrobě. Meziměsíční momentum také lehce roste ve výrobě počítačů a elektroniky a u kovových výrobků. Naopak dezinflace pokračuje ve většině energeticky náročných odvětví včetně výroby základních kovů, chemické výrobě nebo papírenství. Tento trend pravděpodobně bude pokračovat i v následujících měsících, zatímco inflace v páteřních odvětvích českého průmyslu - automotive, strojírenství - zůstane setrvačnější.
Zatímco vyšší průmyslová výrobní inflace centrální bankéře nepotěšila, líbit se jim musí další pokles cen v zemědělské výrobě - klesají dál meziměsíčně zejména ceny v rostlinné výrobě, kterou jsou tak meziročně nižší o 26,2%. Ceny živočišné produkce sice neklesají zdaleka tak rychle, ale setrvalý pokles trvající již 6 měsíců v řadě vede k tomu, že i živočišná výroba meziročně začala zlevňovat (-2,4% meziročně) a celkově tak padají ceny v zemědělské výrobě viditelně rychleji než předpokládala centrální banka (-16,4% versus -10%). Je to ostatně také vidět v navazujícím poklesu cen v potravinářském průmyslu, kde ceny meziměsíčně klesají také šestým měsícem v řadě a ke konci roku by měly začít meziročně klesat. To jsou dobré zprávy směrem k dalšímu vývoji cen potravin, které ostatně již v srpnu patřily k největším “brzdám” spotřebitelské inflace. A mělo by tak tomu být i nadále.
Meziroční dynamika inflace odeznívá i ve stavebnictví - ceny stavebních prací zvolnily dynamiku na 3,8% meziročně (z 4,8%). Meziměsíčně však pokračují v růstu, na rozdíl od cen stavebních materiálů, jejichž pokles je viditelnější (meziroční dynamiky blízká nule).
Celkově z pohledu ČNB jsou dnešní čísla neutrální. Výrobní inflace v průmyslu sice skončila nad odhadem, na druhou stranu jen mírně a v klíčových segmentech inflace dál odeznívá. Navíc pro ČNB klíčová dynamika výrobní inflace v eurozóně zpomaluje ještě o poznání výrazněji. Současně s tím překvapují rychlejším poklesem ceny zemědělských výrobců. Dál předpokládáme, že centrální banka poprvé sníží sazby na prosincovém zasedání (-50 bps). Vyšší obezřetnost však může první pohyb sazeb ještě pozdržet a posunout směrem k únoru 2024.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI