Ranní okénko - Dnes rozhoduje ECB
Ekonomický svět se po včerejší zprávě o americké inflaci obrací do Evropy, kde dnes zasedá bankovní rada ECB a její rozhodnutí není předem jasné. Depozitní sazba aktuálně činí 3,75 % a měnovou politiku ECB tak lze označit jako poměrně restriktivní. Nicméně inflace v eurozóně je stále vysoká a k inflačnímu cíli nesměřuje dostatečně rychle, což připouští i samotná Evropská centrální banka. Z tohoto pohledu by se zdálo, že ECB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb, na druhé straně je tu horší ekonomický výkon eurozóny jak v tomto roce, tak i pesimističtější predikce pro rok následující. Zároveň nejde opomenout ani aktuální podmínky financování, za kterých si státy půjčují na světových trzích, což se týká především států velmi zadluženého jižního křídla eurozóny. ECB tak stojí před nelehkým rozhodnutím. Po posledním rozhodnutí prezidentka Christine Lagarde prohlásila, že další postup bude záležet na aktuálních ekonomických datech, ale ta byla poměrně smíšená a nenabídla jasnou odpověď na otázku, jak se ECB na dnešním zasedání zachová. Trhy delší dobu přisuzovaly vyšší šanci stabilitě sazeb, ale nyní dávají až 70% šanci hiku. Důvodem je především prognóza inflace pro příští rok, která by měla zůstat nad 3 %, tudíž se trhy domnívají, že měnovou politiku bude třeba ještě více utáhnout. Naše prognóza zůstává neměnná a domníváme se, že sazby zůstanou nezměněny, ale rizika hovořící pro hike jsou značná.
Další zajímavé údaje dorazí ze Spojených států amerických, kde budou zveřejněny výsledky maloobchodu a také ceny výrobců. Co se týká maloobchodních tržeb, tak v meziměsíčním vyjádření trh očekává, že v srpnu došlo k jejich nárůstu o jednu desetinu oproti červenci. V případě cen výrobců analytici predikují v srpnu meziměsíční růst o 0,4 % oproti červencovým 0,3 % a meziročně zvýšení cen o 1,3 % oproti předchozím 0,8 %. Za vyššími cenami výrobců v srpnu stojí především vyšší ceny energií.
Pohled zpět:
Hlavní zprávou včerejška byla ta o vývoji inflace v USA. Meziměsíčně v srpnu vzrostly ceny o 0,6 %, což bylo v souladu s mediánem trhu. Meziroční dynamika byla o něco silnější, když trh očekával nárůst inflace na úroveň 3,6 %, ale výsledek byl ještě o jednu desetinu vyšší. Rostoucí inflace byla dle předpokladů vyšší především díky vyšším cenám energií, které jen za srpen vzrostly o 5,6 %. Rostoucí cena ropy na světových trzích se projevila i v cenách benzínu na čerpacích stanicích, které byly meziměsíčně vyšší o více jak 10 %. Jádrová inflace dle očekávání poklesla z 4,7 % na 4,3 %. Tento výsledek tak otázku dalšího postupu Fedu příliš nevyřešil. Stále očekáváme, že Fed již sazby zvyšovat nebude, ale nechá si dveře otevřené pro případný hike v souvislosti s nově příchozími daty.
Dále jsme se dozvěděli, že v meziměsíčním srovnání průmyslová výroba v eurozóně poklesla o 1,1 %, což je horší výsledek, než který byl trhy predikován (-0,9 %). Přestože průmyslová výroba rostla ve Francii či Španělsku, tak její snížení v Německu a Itálii zapříčinilo pokles v rámci celé eurozóny.
Americký index S&P 500 včera zaznamenal mírný zisk (0,1 %), zatímco německý DAX odepsal téměř 0,4 %. Pražská burza po vyšší ztrátě z minulého týdne v souvislosti s rozhodnutím ČNB dále neúročit povinné minimální rezervy si připsala kladný výsledek třetí den v řadě (0,3 %). Koruna včera mírně posílila a dostala se k úrovni 24,40 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?