Rozkolísané koruně chybí garance ČNB. Společně s ukončením intervenčního závazku ČNB jsme předpokládali, že bude koruna výhledově slabší a zároveň i zranitelnější
Společně s ukončením intervenčního závazku ČNB jsme předpokládali, že bude koruna výhledově slabší a zároveň i zranitelnější. K první vlně oslabení došlo ihned po formálním ukončení závazku na začátku srpna a v posledních týdnech se zdálo, že si koruna našla novou post-intervenční úroveň okolo 24,20 EUR/CZK. Tento týden ovšem potvrdil naši tezi o větší zranitelnosti tuzemské měny, když se v reakci na překvapivý pokles úrokových sazeb v Polsku koruna přiblížila hladině 24,40 EUR/CZK.
Polská centrální banka (NBP) ve středu šokovala středoevropské trhy snížením základní úrokové sazby o 75bps na 6,0 %. Takto razantní začátek cyklu uvolňování měnové politiky zdůvodnila NBP zhoršující se růstovou dynamikou, díky čemuž se má inflace vrátit rychleji k 3% cíli. To je dost diskutabilní vzhledem ke desetiprocentní inflaci nebo rekordní míře nezaměstnanosti, která má za následek dvouciferné tempo růstu mezd. A i kdybychom přistoupili na argumenty NBP, pak je ekonomickou logikou těžké opodstatnit snížení sazeb o celých 75bps. Pro kontext dodejme, že se v Polsku konají v říjnu parlamentní volby…
Ostrá otočka měnově-politického kormidla se pochopitelně nemůže líbit polskému zlotému, ale pod tlak se okamžitě dostala také česká koruna. Z pohledu velkých zahraničních investorů je totiž středoevropský region tradičně vnímán jako jeden homogenní celek. A někteří investoři tudíž mohou nabýt dojmu, že podobně agresivně jako NBP by mohla postupovat i ČNB, což však z našeho pohledu není vůbec na stole. Tuzemské měně nakonec nepomáhá ani silnější dolar, který obecně rizikovým aktivům – kam spadají i regionální měny – nepřeje.
V nejbližším týdnu bude pro vývoj koruny určující měnově-politické zasedání ECB (14.9.), jehož výsledek zůstává otevřený. Pokud by – oproti očekávání trhu – mělo dojít k ještě jednomu finálnímu růstu sazeb na 4,0 %, česká měna by mohla zůstat pod tlakem z titulu rychlejšího zužování úrokového diferenciálu. Každopádně je třeba počítat s větší rozkolísaností české měny, a to nejen kvůli vývoji na hlavních trzích, ale ve větší míře než dříve také kvůli impulsům přicházejícím z našeho regionu.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun