Slabší výsledek průmyslu může znamenat pomalejší oživení (7.9.2023)
Červencová průmyslová výroba zaostala za naším očekáváním a poklesla o 2,9 % (očekávání +0,6 %). Na vině jsou sice částečně letní odstávky elektráren, ale i bez nich pohled pod pokličku průmyslu nabízí několik nepříjemných překvapení.
Na prvním místě některá energeticky náročná odvětví prohlubují svůj pokles z již tak nízkých úrovní produkce - jedná se například o zpracování dřeva, papírenský průmysl nebo výrobu kovových výrobků. Ještě více znepokojující je skutečnost, že v červenci poměrně prudce kleslo také strojírenství - jedno z páteřních odvětví českého průmyslu (-5,4 % meziročně). Navíc strojařům o více než 20 % meziročně poklesly také nové zakázky. I když jsou zakázky a výroba ve strojírenství často velmi volatilní, poslední čísla nevyznívají směrem k výhledu průmyslu dobře. Hlavním a prakticky jediným motorem průmyslu v červenci zůstával sektor automotive, který přes lehký meziměsíční pokles stále setrvával na vysokých úrovních produkce (12,6 %) a vykazoval velmi silné nové objednávky.
Celkově však platí, že exportně zaměřený průmysl bude v nejbližších kvartálech brzdou české ekonomiky, což červencová čísla jenom potvrzují. Jejich horší výsledek je rizikem pro náš odhad růstu pro Q3 2023 (+0,4 % mezikvartálně). Sázíme sice dál na to, že pozitivní efekt stabilizace spotřeby domácností převáží nad negativním efektem slabších reálných exportů. Otázka je, jak výrazně to bude. Pro průmyslové exporty kromě slabších nových objednávek nejsou příznivou zprávou také poslední čísla z Německa, která ukazují na možnost dalšího mezikvartálního poklesu německé ekonomiky.
Pokud by výkon ekonomiky zaostal za naším odhadem, bude nakonec negativně překvapena i ČNB (předpokládá + 0,7 % v Q3). Jedná se však o první “tvrdé číslo” z ekonomiky za třetí kvartál a bude záležet nejen na další dynamice průmyslu během letních měsíců, ale zejména na tržbách v maloobchodu a ve službách. Z pohledu rozhodování ČNB budou v nejbližších měsících budou pravděpodobně zásadnější jiná data = na prvním místě momentum jádrové inflace, dále pak mzdy a další politika ECB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?