Jana Potužáková vstoupila do Síně slávy. Byly uděleny Umělecké ceny města Plzně za rok 2022
Jana Potužáková vstoupila do Síně slávy. Byly uděleny Umělecké ceny města Plzně za rok 2022
Výtvarníci Kateřina Illnerová a Václav Šlajch, kunsthistorička Jana Potužáková, mecenáš Vladimír Babnič, centrum pro kulturní a sociální projekty Johan a spolek Depresivní děti. To jsou noví držitelé Umělecké ceny města Plzně. Slavnostní předávání se konalo večer v úterý 5. září 2023 v plzeňské Měšťanské besedě. Za město Plzeň se slavnostního večera zúčastnili radní města Eliška Bartáková, do jejíž gesce spadá kultura, a první náměstek primátora Pavel Bosák.
Předávání uměleckých cen (fotografie: M. Chaloupka)
„Plzeň a kultura k sobě neodmyslitelně patří. Díky bohaté tradici a současným uměleckým aktivitám bylo a je vytvářeno kulturní prostředí přesahující hranice našeho města. Plzeň je díky tomu charismatické místo s ojedinělou atmosférou a duchovními hodnotami. Dokazuje to i tvorba a činnost dnešních oceněných. Jsou to osobnosti, které v minulém roce významně ovlivnily kulturní dění v Plzni,“ uvedla během slavnostního večera radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, která ocenění předávala.
Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let patří Kateřině Illnerové za kreslený příběh s názvem Lost in Porcelaind. V knize sleduje osamělého rybáře, který byl původně jen vzorem na porcelánové váze. Jednoho dne mu však vítr sfoukne klobouk a on se jej vydá hledat. „Babička měla na stěně porcelánový talíř, vždycky se mi líbil, a tak mě napadlo udělat z porcelánových talířů komiksová okénka,“ řekla o vzniku knihy, která získala hlavní cenu v mezinárodní soutěži Silent Book Contest, Kateřina Illnerová, studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Další udílenou kategorií byla Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let. Získal ji Václav Šlajch a kolektiv za knihu Iogi oceněnou v soutěži o nejlepší světový komiks v rámci Japan International Manga Award. Komiks představuje jedenáct poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku, daleko od gejš, robotů, otaku, automatů na kalhotky a dalších ustálených představ o zemi vycházejícího slunce. Kniha a výstava k ní se setkala se zájmem i v Zemi vycházejícího Slunce. „Překvapily nás reakce Japonců. Do návštěvní knihy psali, že díky nám mají nyní nový pohled na svou každodenní realitu,“ uvedl Václav Šlajch, který působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU jako vedoucí ateliéru mediální ilustrace.
Do síně slávy vstoupila kunsthistorička Jana Potužáková. „Je výjimečnou osobností, která svojí obětavou a nezištnou prací po léta formuje kulturní povědomí o výtvarné oblasti s velkým celonárodním i mezinárodním přesahem. Velká šíře jejího kulturně teoretického záběru zasahuje do mnoha oblastí kulturního života v regionu,“ zaznělo mimo jiné ve zdůvodnění, proč do síně slávy vstoupila právě Jana Potužáková, někdejší dlouholetá ředitelka Západočeské galerie v Plzni i předsedkyně Unie výtvarných umělců Plzeň či zakladatelka festivalu Letnice umělců.
Dále byla udělena Cena mecenáš(ka) plzeňské kultury. Získala ji společnost HLS SECURITY AGENCY s. r. o. a její zakladatel a spolumajitel Vladimír Babnič za dlouholetou dobrovolnou podporu Divadelního léta pod plzeňským nebem.
Cena za významnou kulturní událost pak byla udělena centru pro kulturní a sociální projekty Johan a spolku Depresivní děti Praha za realizaci divadelní hry Trójanky. Tvůrci původní antický text aktualizovali a připravili s ukrajinskými umělkyněmi, které našly dočasný azyl v České republice. Inscenace v dramaturgii Romana Černíka a režii Jakuba Čermáka sklízí úspěch na evropských divadelních festivalech.
Během večera vystoupila zpěvačka Radka Fišarová a Žongléros ansámbl.
Organizátorem Umělecké ceny města Plzně od jejího vyhlášení až po slavnostní večer je Odbor kultury Magistrátu města Plzně. Návrhy na ocenění zasílá veřejnost, laureáty schvaluje na základě doporučení odborné poroty Zastupitelstvo města Plzně. V prosinci bude vyhlášeno přijímání návrhů na udělení Umělecké ceny města Plzně za rok 2023, půjde již o 12. ročník.
Text: Hana Josefová
Zveřejněno: 6. 9. 2023, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč