Data z amerického trhu práce ukazují na jeho ochlazování (Komentář)
Zpřesněný odhad tuzemského HDP potvrdil, že česká ekonomika vzrostla během Q2 23 o 0,1 % q/q. Potěšila zveřejněná struktura, když ukázala na oživení spotřeby domácností (+0,2 % q/q) i silný růst investic (3,4 % q/q). Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/GDP_2Q23_CZ. Lépe, než trh očekával, dopadl i průzkum mezi českými nákupními manažery. Průmyslový PMI stoupl z 41,4 bodu na 42,9 bodu. V důsledku poklesu nových objednávek i výrobní činnosti tak sice zůstal stále výrazně pod padesátibodovou hranicí, do budoucnosti se ale průmyslníci v ročním horizontu dívají s rostoucím optimismem. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/45vwIz1.
Z regionálního dění stojí za zmínku úterní zasedání maďarské centrální banky, která snížila jednodenní depozitní sazbu o dalších 100 bb. O/N sazba se tak dostala na 14 % s tím, že v září ji centrální banka s největší pravděpodobností sníží na 13 %, tedy na úroveň klíčové 3M depozitní sazby. Poté (od Q1 24) by mělo začít docházet i k redukci této delší sazby.
Kurz koruny se tento týden pohyboval převážně v desetihaléřovém pásmu 24,05-24,15 CZK/EUR. Na trhu byla stále patrná prázdninová nálada a ani zbytek regionu na tom nebyl o mnoho lépe. Maďarský forint zahajoval týden kolem úrovně 384 HUF/EUR. V průběhu týdne posílil k hladině 380 HUF/EUR. Své zisky ale neudržel a v pátek se pohyboval opět kolem pondělních úrovní (384 HUF/EUR). Polský zlotý osciloval celý týden kolem hladiny 4,47 PLN/EUR.
Spotřebitelská důvěra v Německu i USA zaostala za tržními očekáváními. Hůře dopadl i zpřesněný odhad amerického HDP, který ukázal na mezikvartální anualizovaný růst o 2,1 % místo původně zveřejněných 2,4 %. Osobní příjmy Američanů rostly méně, než se čekalo, výdaje naopak více. Inflace v eurozóně stagnovala v srpnu na 5,3 %, když trh počítal s dalším zvolněním inflačních tlaků. Mírně zpomalila jádrová inflace (z 5,5 % y/y na 5,3 % y/y). Klíčovou událostí byla páteční data z amerického trhu práce, která přinesla smíšené signály. Počet nově vytvořených pracovních míst předčil tržní očekávání, když dosáhl 187 tisíc místo očekávaných 163 tisíc. Data za poslední dva měsíce byla ale o 110 tisíc revidována směrem dolů, což naznačuje, že americký trh práce není tak silný, jak se zdálo. Míra nezaměstnanosti vyskočila z 3,5 % na 3,8 % a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Důvodem bylo, že více Američanů vstoupilo na pracovní trh, aby se ucházelo o pracovní místa. Míra participace na trhu práce tak stoupla z 62,6 na 62,8 %.
Společná evropská měna měla v průběhu týdne nejprve tendenci ztrácet. Z pondělních úrovní okolo 1,08 USD/EUR se posunula na 1,095 USD/EUR. V polovině týdne se ale trend otočil a v pátek se její kurz pohyboval kolem 1,85 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?