Rakousko - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Pro provozovatele OZE se zavádí systém dotací ve formě investičních prémií. Počítá se až s několikanásobným navýšením počtu fotovoltaických panelů a jejich instalací zejména na střechách. Loni poprvé překonal instalovaný výkon hranici jednoho gigawattu (GW) a na tento rok by se měl přibližně zdvojnásobit a dosáhnout přírůstku 1 až 1,4 GW. Podobně by měl dle odhadů výkon rakouské fotovoltaiky růst každým rokem až do roku 2030. Zatímco v loňském roce dosáhla finanční podpora fotovoltaiky 395 mil. EUR, počítá se letos s jejím navýšením na 600 mil. EUR.
Zároveň bude narůstat počet zařízení na výrobu biomasy. Doba této podpory je stanovena na 20 let. Masivní investice půjdou i do vybudování efektivního systému úložišť pro uchovávání například v létě vyrobené energie a do výstavby efektivního systému rozvodných sítí tak, aby mohla být energie z OZE směřována do jednotlivých spolkových zemí dle potřeby. Rakousko přitom počítá i s financemi poskytnutými ze strany EU na základě v dubnu 2021 předloženého Plánu obnovy.
K rozvoji má dojít také v oblasti využívání bioplynu. Plánovaným zákonem o obnovitelných plynech by v Rakousku bylo legislativně upevněno rozšíření domácí produkce bioplynu do roku 2030 na 7,5 TWh ročně.
Investiční dotace ze strany státu budou určeny na rekonstrukce průmyslových zařízení nebo rozšíření akumulátorových úložišť. Do tohoto podpůrného programu je zahrnut i plyn z obnovitelných zdrojů a vodík. Sběrná novela mimo jiné vytváří právní základ pro soukromá – prvořadě nezisková – energetická společenství. Balíček zahrnuje také zjednodušený přístup k energetické síti pro zařízení vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů.
Zákon o obnovitelných zdrojích energie (EAG) počítá s investičními dotacemi pro systémy na přeměnu elektřiny na vodík nebo syntetický plyn, kde předpokladem je využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. První komerční projekt chystá energetická společnost Energie Steiermark. Ta v rámci společné iniciativy výzkumu „Green Energy Lab“ s Energie Burgenland, Energie Steiermark, EVN und Wien Energie plánuje do roku 2025 realizovat více než 30 projektů s objemem investic 150 mil. EUR, což bude vytvářet poptávky nejen po firmách, ale i po výzkumných partnerech. V souladu s EAG se dále budou v Rakousku od roku 2025 měnit olejové kotle starší 25 let. I zde se tedy otevírají příležitosti pro české firmy.
Energie Steiermark zahájila minulý rok výstavbu závodu na výrobu zeleného vodíku. Jedná se o vůbec první komerční projekt v této oblasti. Rovněž OMV, ale i další rakouští průmysloví giganti jako je Verbund nebo Voestalpine, pracují na ambiciózních projektech i výzkumu v oblasti zeleného vodíku. V této fázi je téma zajímavé hlavně pro velké společnosti působící v oblasti energetiky, průmyslu a dopravy, ale také pro zastřešující svazy, komory, odborné asociace a potenciální investory.
V rámci fotovoltaické ofenzívy města Vídně dosáhla výroba solární energie v loňském roce 100 MWp, což je dvojnásobné navýšení oproti roku 2020. Do roku 2025 se má toto číslo vyšplhat až na 250 MWp, přičemž cílem je do roku 2030 dosáhnout výkonu 800 MWp ročně, který by dle odhadů měl pokrýt poptávku 400 000 domácností. V rámci tohoto rozsáhlého fotovoltaického projektu hledá město Vídeň stále další investory. Wien Energie investuje do přeměny energetického systému v následujících pěti letech 1,8 mld. EUR, z čehož bude téměř 740 mil. EUR vynaloženo na rozšíření výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a 500 mil. EUR poputuje do pokroku v oblasti oběhového hospodářství a na výrobu tepla z obnovitelných zdrojů.
Nezbytné budou při přechodu na OZE investice do přenosových soustav a do zajištění výstavby rozvodných sítí. K těmto potřebám by mělo do roku 2030 být vybudováno 200 nových či posílených rozvoden, reorganizováno 12 000 trafostanic a položeno 40 000 kilometrů elektrického vedení. Na vytvoření efektivního systému uchovávání energií stojí a padají všechny do budoucna vytyčené klimatické cíle. Zatím se počítá i s využíváním zásobníků u plynových elektráren, které mohou v případě potřeby kompenzovat výkyvy spojené s výstavbou OZE.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory