Lotyšsko - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
V roce 2022 došlo „díky“ válce na Ukrajině ke zrychlení realizace projektu, zapojení významné části modernizovaného úseku lotyšské energetické sítě a zařazení do lotyšské přenosové soustavy. Jedná se o důležitou součást procesu vedoucího ke zvýšení kapacity elektrické sítě a bezpečnosti dodávek energie v pobaltském regionu. Finálním cílem je nejpozději do roku 2025 – ale snaha je i o dřívější termín – synchronizovat přenosové sítě pobaltských států s kontinentální Evropou a odpojit se od zastaralého systému BRELL (Rusko, Bělorusko, Pobaltí).
V roce 2023 a 2024 Lotyšsko plánuje investice do rekonstrukce dalších dvou stávajících elektrických vedení (Valmiera-Tartu a Valmiera-Tsirgulin) a do pořízení a instalace tří synchronních kompenzátorů. Celkově se bude jednat o dvě investice ve výši 76 mil. EUR a 99,5 mil. EUR, z nichž každá bude čerpat 75 % spolufinancování z EU.
V návaznosti na projekt synchronizace plánuje společnost AST, lotyšský provozovatel elektrické přenosové soustavy, až do roku 2030 revitalizovat lotyšskou energetickou síť s cílem zajistit stabilitu přenosové soustavy a nepřerušovanou dodávku energie koncovým uživatelům v požadovaném objemu. V roce 2023 by mohlo dojít k vypsání tendrů v tomto významném energetickém projektu v Pobaltí.
Dalšími projekty, které by mohly být zajímavé pro české firmy, by mohly být projekty související se zvyšováním energetické účinnosti. V roce 2022 byly vypsány první tendry na řešení energetické účinnosti obytných budov. V roce 2023 vláda plánuje investovat do zvyšování energetické účinnosti veřejných budov. Toto nabídne řadu příležitostí českým subjektům, které se v této oblasti pohybují.
V roce 2022 se Lotyšsko začalo zaměřovat na rozvoj obnovitelných zdrojů elektrické energie. Prvním velkým projektem bylo vládní posvěcení projektu společnosti Latvenergo a Státních lesů na výstavbu zatím největší větrné farmy v zemi. V roce 2023 by se měly realizovat další návrhy na stavbu větrných parků v různých lokacích ve vnitrozemí a také by se mělo postoupit v plánech na stavbu off-shore farem, které jsou připravovány ve spolupráci se sousedním Estonskem. Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku v lotyšském energetickém sektoru, jedná se o velké příležitosti pro české firmy, které s realizací obnovitelných zdrojů elektrické energie již mají solidní zkušenosti. Ve východním regionu Lotyšska, v Latgalsku, se v roce 2023 začne realizovat projekt solárních panelů o výkonu 400 megawatt, což je srovnatelný výkon s rižskou vodní elektrárnou.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA