Spojené arabské emiráty - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Ačkoliv to může být překvapivé, Spojené arabské emiráty jsou obchodně velmi zajímavým trhem pro zemědělskou techniku i potraviny. Jedním z nynějších opatření je snaha o částečné snížení závislosti na importu a úsilí země zvýšit místní produkci potravin. Vzhledem ke zkušenostem z předešlých let, spolupráci s evropskými zeměmi, ale hlavně díky novým technologiím zažívají poměrně mladé podniky ze světa agrotechnologií a agrobyznysu v SAE boom. Přidáme-li k tomu současnou lepší informovanost a podporu vlády, má zemědělství v Emirátech jistou budoucnost.
V posledních letech Emiráty skupují zemědělskou půdu a farmy od východní Evropy po Střední Afriku, aby měly alespoň základní komodity ze „svých“ zdrojů. K mnoha krokům v posledních měsících patří založení firmy pro tvorbu a správu strategických rezerv Silal. Tu založila státní investiční společnost ADQ, která během posledních let skupuje podíly v zemědělských podnicích, farmách a investičních společnostech. Popis business plánu firmy Silal je poměrně obsáhlý: hledání nových dovozců, zvýšení úrody místních farmářů, zkoumání a hledání nových technologií pro místní zemědělství, podporování malých a středních zemědělských firem, vybudování strategických rezerv komodit a potravin a také jejich spravování a provoz.
Velká většina technologií a dodávek místních farem má původ v Evropské unii. I když lokálních výrobků a potravin přibývá, dokážou snížit 80% závislost jen o jednotky procent. V roce 2021 dosáhl obchod zboží mezi SAE a EU částky 15 mld. EUR. Tím se evropské země staví na třetí příčku nejdůležitějších obchodních partnerů Spojených arabských emirátů. Během posledních let evropský export, převážně potravin, raketově roste.
Stejný rozvoj najdeme v oboru zemědělských podniků a technologií. Za poslední dva roky rozdala vláda Abú Dhabí více než 6 mld. Kč na podporu podnikatelů, kteří se rozhodnou budovat zemědělské technologické firmy uvnitř emirátu Abú Dhabí a budou zde investovat především do výzkumu a zlepšení hospodaření v nehostinných podmínkách. Iniciativa se zkráceně pojmenovala AgTech.
Pokud se koukneme na sousední Dubaj, ani ta nezapomíná na zemědělství. V roce 2021 slavnostně spustili první fázi takzvaného Údolí potravinových technologií. Projekt, který v originálním znění nese jméno Food Tech Valley, má sloužit jako globální destinace a centrum pro výzkum vědců a potravinářských start-upů. Dubajský vládce šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum prohlásil, že tento projekt bude reprezentovat nové moderní město plné života. Jeho základem bude moderní výzkum a vývoj chytrých technologií v potravinářství. V areálu bude také sdílené inovační centrum pro potřeby vědců, včetně krytých a vertikálních farem pro potřeby start-upových firem. Díky novým technologiím a firmám v tomto projektu, spoléhá vláda na ztrojnásobení produkce potravin ve Spojených arabských emirátech.
Již tradičně nejsilnějším českým potravinářským exportem jsou mléčné výrobky. Dle dostupných dat měl celkový obchod s mléčnými výrobky v Emirátech koncem roku 2019 hodnotu 1,9 mld. USD. Průměrné roční nárůsty se mají pohybovat přes 7 % podobně jako v posledních letech až do roku 2026. Odhady na rok 2023 poukazují na hodnotu trhu s mléčnými produkty na 21,7 mld. USD. Každoročně Emiráty importují sýry převyšující váhu 70 000 tun. Nejčastější původní destinaci nalezneme na Novém Zélandu, ve Francii a v Nizozemsku. Pozadu ale není ani Česká republika, která nese v regionu značku velmi vysoké kvality mléčných výrobků. Pokud se podíváme na data z Českého statistického úřadu, míří každoročně jen do Spojených arabských emirátů sýry v hodnotě vysoce přesahující 100 mil. Kč. Nejčastěji jde o slané sýry Akawi, které po jejich odsolení tvoří základy pro místní dezerty. Vysokým vývozem se může chlubit také sekce sušeného mléka.
Kromě již zmíněných mléčných výrobků najdou velké příležitosti podniky zaměřující se na nápoje, pečivo, cereálie, cukrovinky, sportovní a zdravou výživu, krmiva pro domácí zvířata a moderní zemědělské/potravinářské technologie.
Nejlepší cestou na místní trh je účast na specializovaném veletrhu, kterých v Emirátech probíhá každoročně mnoho a patří k těm nejkvalitnějším a nejnavštěvovanějším na světě.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?