mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  16.08.2023 20:54:44

Jihoafrická republika - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024

V zemi se nachází více jak 400 veřejných a 200 soukromých nemocnic o více než 125 tisících lůžkách. Příležitost pro sofistikovanější zdravotnickou techniku v JAR existuje zejména v soukromém zdravotnictví a nemocnicích, neboť se více jak 90 % této techniky dováží. V plánu je reforma zdravotnictví zahrnující povinné všeobecné zdravotní pojištění, což by vyvolalo potřebu masivních investic především do veřejných zdravotnických zařízení. Kromě výdajů na léčbu HIV/AIDS se předpokládá nárůst výdajů na chronické a civilizační choroby. Stále více příležitostí se objevuje i v odvětví léčebného konopí.

Pro jihoafrické zdravotnictví je charakteristická dichotomie a vysoká míra nesrovnatelnosti poskytování zdravotních služeb občanům ve veřejném a soukromém sektoru. Veřejné zdravotnictví je v JAR financováno výhradně státem bez nutnosti zdravotního pojištění a využívá jej více jak 70 % osob s nízkými či žádnými příjmy. Veřejná zdravotnická zařízení, která poskytují služby bezplatně, jsou vystavena velkému množství pacientů mnohdy na úkor kvality služeb, což se značně podepisuje i na zařízeních, která v mnohých případech vyžaduje renovaci. Veřejné zdravotnictví v JAR je ze strany státu podfinancováno a výdaje státní kasy v této oblasti spíše stagnují.

Na druhé straně pak v JAR funguje paralelní systém soukromých zdravotnických zařízení, který je postaven na nákladném zdravotním pojištění a mohou si jej proto dovolit pouze občané střední a vyšší vrstvy. Soukromých zdravotních služeb proto v JAR využívá pouze 27 % populace, avšak je zde koncentrována drtivá většina zkušených expertů. Ve většině případů se jedná o moderní zdravotnická zařízení, jejichž provozování je dominováno pouze několika soukromými společnostmi.

Nutné změny v této oblasti plánuje jihoafrická vláda adresovat systémem národního zdravotního pojištění (NHI). NHI má vytvořit státem spravovaný fond, ze kterého bude hrazena péče všem občanům v registrovaných zdravotnických zařízeních, soukromých i veřejných, a který bude financován z daňového systému. Změny v rámci připravovaného zákona o národním zdravotním pojištění by rovněž měly zajistit snazší dostupnost léčiv, a to skrze větší počet výdejních míst a navýšení jejich skladových zásob. Jakým způsobem se zákon projeví zvýšením daňového zatížení občanů, není v tuto chvíli jasné. Soukromé pojištění by následně mělo být potřeba pouze u nadstandardních zákroků. Schválení předmětného zákona je jednou z hlavních položek na legislativním seznamu jihoafrických zákonodárců. Jeho následná implementace by pak měla probíhat v několika fázích, a to v průběhu minimálně 10 let.

Součástí zavádění zákona budou investice do renovací, zvýšení kapacit a celkového zlepšení stavu především veřejných zdravotnických zařízení. V nadcházejících letech je tedy možné očekávat řadu nových příležitostí pro české společnosti v oblasti dodávek vybavení a materiálu pro zdravotnická zařízení. Farmaceutickému průmyslu v JAR dominují především mezinárodní korporace a většina jejich produktů se uplatňuje především ve veřejném zdravotnictví, ačkoliv větší výběr léčiv je k dispozici v sektoru soukromém. Sektor léčiv je v JAR vysoce regulován, což platí o všech fázích produkčního cyklu, tj. vývoj, výroba, marketing i prodej. Regulaci zdravotnického i farmaceutického průmyslu a zároveň dohled nad nimi na místním trhu vykonává Jihoafrický regulační úřad pro zdravotnické výrobky (SAHPRA) a v drtivé většině případů je ke vstupu na místní trh zapotřebí silný lokální partner či registrace společnosti v místě. V neposlední řadě pak lze příležitosti na jihoafrickém trhu spatřovat v oblasti medicínského konopí, k jehož legalizaci došlo v JAR v roce 2017. Díky svému klimatu má totiž JAR velmi příznivé podmínky pro jeho kultivaci. Dle jihoafrického ministerstva zemědělství (DALRRD) má toto nové odvětví potenciál vytvořit až 25 000 nových pracovních míst a v současnosti se zpracovává zevrubná koncepce mající za úkol vytvořit efektivní regulatorní rámec maximálně realizující potenciál, který v tomto odvětví tkví. Ačkoliv je tento sektor v JAR pouze ve svém zárodku, lze v nadcházejících letech předpokládat jeho dynamický rozvoj.

Jihoafrická republika, počet obyvatel, HDP, inflace, nezaměstnanost, export, import a obchodní bilance, dluh. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024, souhrnná teritoriální informace.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688