Cestovní ruch v Ústeckém kraji ve 2. čtvrtletí 2023 - meziročně počet hostů o 12,0 % vzrostl a počet přenocování se zvýšil o 11,3 %
Za druhé čtvrtletí letošního roku vzrostl v Ústeckém kraji meziročně počet hostů o 12,0 % a počet přenocování se zvýšil o 11,3 %. I přes tento nárůst byl celkový počet návštěvníků o 3,8 % nižší ve srovnání s předcovidovým 2. čtvrtletím 2019, nižší byl i počet přenocování, a to o 4,1 %.
Hromadná ubytovací zařízení v Ústeckém kraji navštívilo ve 2. čtvrtletí 2023 celkem 174 210 hostů, v tom 66 623 cizinců a 107 587 domácích hostů. Celkový počet hostů v Ústeckém kraji byl v mezikrajovém srovnání druhý nejnižší po Pardubickém kraji. Počet domácích návštěvníků byl v Ústeckém kraji nejnižší ze všech krajů. Zahraničních hostů byl v mezikrajovém srovnání sedmý nejnižší počet.
Návštěvnost domácích hostů v Ústeckém kraji se meziročně zvýšila o 4,6 %, u zahraničních návštěvníků se jednalo o 26,5% nárůst. Přesto však počty domácích ani zahraničních návštěvníků nedosáhly úrovně před pandemií – domácí hosté představovali 94,8 % a zahraniční návštěvníci pouze 98,5 % z počtu hostů druhého čtvrtletí roku 2019. Nárůst hostů celkem i domácích a zahraničních návštěvníků zaznamenaly všechny kraje. Nejvíce meziročně vzrostl celkový počet hostů v Karlovarském kraji, počet domácích návštěvníků v Olomouckém kraji a zahraničních klientů v Jihočeském kraji. Nárůst celkového počtu hostů byl v Ústeckém pátý nejvyšší. Meziroční navýšení domácích hostů bylo sedmé nejvyšší, zatímco u zahraničních návštěvníků se jednalo o třetí nejnižší zvýšení mezi kraji.
Ústecký kraj se na celkovém počtu hostů České republiky podílel 3,0 %, jednalo se o druhou nejnižší příčku. Do Prahy, která je trvale nejnavštěvovanějším krajem, se ve druhém čtvrtletí letošního roku přijelo podívat 33,9 % všech návštěvníků ČR. Druhým nejnavštěvovanějším krajem byl Jihomoravský kraj (10,3 %).
Ve struktuře hostů Ústeckého kraje převažovali z 61,8 % domácí hosté. Téměř polovinu z celkového počtu zahraničních návštěvníků kraje tvořili tradičně hosté z Německa (48,5 %). Druzí v pořadí byli hosté z Polska (14,6 %), třetí nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (5,7 %). Převaha domácích hostů byla i v celé ČR (56,0 %). Pořadí návštěvnosti zemí na prvním místě bylo za Českou republiku stejné jako v Ústeckém kraji – z Německa přijelo 25,1 % hostů. Druzí v pořadí – návštěvníci ze Slovenska se na zahraniční klientele České republiky podíleli 9,3 %. Třetí pořadí zaujímali hosté z Polska (8,4 %).
Hosté, kteří ve 2. čtvrtletí letošního roku navštívili Ústecký kraj, zde přenocovali celkem 423 920 nocí, což v porovnání se stejným obdobím roku 2022 představovalo růst o 11,3 %. Nerezidenti (hosté ze zahraničí) v kraji strávili celkem 151 692 nocí (meziroční růst o 23,8 %), rezidenti neboli domácí hosté přenocovali v hromadných ubytovacích zařízeních celkem 272 228 nocí, meziročně u nich došlo k nárůstu o 5,4 %. Celkový počet přenocování meziročně vzrostl ve všech krajích, z toho nejvýrazněji v Karlovarském kraji a v hlavním městě Praze.
Ve sledovaných zařízeních Ústeckého kraje dosáhla průměrná doba pobytu ve 2. čtvrtletí letošního roku 2,4 noci. Rezidenti zde strávili v průměru 2,5 noci, cizinci se ubytovali v průměru na 2,3 noci.
Za celé 1. pololetí letošního roku navštívilo Ústecký kraj celkem 264 836 hostů a přenocovali zde 657 289 nocí. Počet návštěvníků se proti prvnímu pololetí loňského roku zvýšil o 14,6 %, nárůst u zahraničních návštěvníků představoval 33,9 %, u domácích hostů 6,0 %. Celkový počet přenocování v kraji rovněž meziročně vzrostl, a to o 12,1 %, z toho u hostů ze zahraničí o 31,9 % a u domácích o 3,8 %.
Počet ubytovaných hostů i počet přenocování byl meziročně vyšší ve všech krajích, nejvyšší regionální nárůst vidíme v Praze – u počtu hostů o 38,1 % a u přenocování o 40,5 %. Navýšení počtu hostů v Ústeckém kraji byl v regionálním srovnání šestý nejvyšší, růst počtu přenocování byl sedmý nejvyšší.
Poznámka:
Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.
Kontakt:
Růžena Funková
Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail: ruzena.funkova@czso.cz
tel.: 605 452 027
Přílohy
-
Cestovní ruch v Ústeckém kraji ve 2. čtvrtletí 2023 (předběžné údaje) - aktualita v pdf
-
Další informace týkající se cestovního ruchu naleznete v
-
Cestovní ruch - časové řady Odkaz [nové okno]
-
Rychlých informacích Odkaz [nové okno]
-
Stručná informace - Cestovní ruch 2. Q. 2023
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
?