Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  07.08.2023 13:55:01

Tuzemská průmyslová výroba si v červnu vedla lépe, než se čekalo, vykázala meziroční růst o 0,9 %

Tahounem růstu průmyslové výroby byla opět především výroba motorových vozidel a mimořádně silný meziroční růst vykázala druhý měsíc v řadě výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Podobně jako v předchozích měsících ale platí konstatování, že většina odvětví zpracovatelského průmyslu v červnu vykázala meziroční pokles výroby, což není příznivá zpráva.

Nepříznivou zprávou je prohlubující se pokles nových zakázek v průmyslu: meziroční pokles nových zakázek činil 5,8 %, přičemž klesly jak exportní, tak tuzemské nové zakázky.

Celkově lze prakticky doslovně zopakovat hodnocení, jež platilo i pro květen: průmyslová výroba jako celek si v červnu vedla lépe, než se čekalo, detailnější pohled na výrobu a na vývoj nových zakázek ale vede ohledně situace v tuzemském průmyslu ke smíšenému dojmu.

 

Průmyslová výroba v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dní meziročně vzrostla o 0,9 %, zatímco finanční trh počítal s poklesem o 0,8 %.

Sezónně očištěná data hlásí pro letošní červen meziměsíční růst průmyslové výroby taktéž o 0,9 %.

 

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 17,7 %.

Na meziroční růst výroby motorových vozidel příznivě působí jednak ještě stále efekty meziroční srovnávací základny a souběžně příznivě působí zlepšení situace na straně dodávek potřebných komponentů, tempo meziročního růstu výroby motorových vozidel se nicméně zpomaluje.

Odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení v červnu vykázalo meziroční růst výroby o 53,8 %, zde se dle prohlášení statistického úřadu příznivě projevila finalizace dlouhodobých zakázek. Finalizace dlouhodobých zakázek výkonu tohoto odvětví pomohla již v květnu, kdy výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení meziročně vzrostla dokonce o 57,1 %.

Dvouciferný meziroční růst výroby vykázala v červnu také farmacie (21,5 %) a výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (11,2 %).

 

Bližší pohled na zpracovatelský průmysl ale již řadu měsíců ukazuje, že výroba ve většině odvětví stále meziročně klesá.

Dvouciferné meziroční poklesy výroby hlásí výroba nábytku, oděvů anebo výroba základních kovů či kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, celkový výčet položek s dvouciferným poklesem výroby je ale delší.

 

Celkově výroba ve zpracovatelském průmyslu v červnu meziročně vzrostla o 3,2 %.

Těžba a dobývání ovšem hlásí pokles o 28,7 % (důvodem byla nižší těžba hnědého uhlí) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu meziročně klesla o 19,2 % (zejména kvůli nižší produkci produkce hnědouhelných elektráren).

 

Průzkumy PMI již od loňského června naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, nepříznivé signály v tomto ohledu přišly i v PMI průzkumu za letošní červenec.

Z průzkumů PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu plyne přetrvávající slabost na straně výroby i nových objednávek.

 

Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červnu dle dnes zveřejněných oficiálních údajů meziročně klesly o 5,8 %, když pokles vykázaly jak exportní zakázky (o 7,6 %), tak tuzemské nové zakázky (o 1,9 %).

Průzkumy jak z eurozóny, tak ze středoevropských ekonomik, signalizují slabost v sektoru zpracovatelského průmyslu včetně výroby a objednávek, což pro tuzemský zpracovatelský průmysl představuje nepříznivě prostředí.

 

Růst tuzemské průmyslové výroby přinesl v červnu druhé pozitivní překvapení v řadě.

Zároveň ale i nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry.

Skutečnost, že řada odvětví zpracovatelského průmyslu hlásí pokračující meziroční pokles výroby, a že meziročně klesají i nové zakázky, není povzbudivým zjištěním.

Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu jak z české ekonomiky, tak z Německa a řady dalších evropských zemí, dávají signál, že se pro nejbližší měsíce musíme připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu.

 

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688