NATO a klimatická bezpečnost
NATO a klimatická bezpečnost
03.08.2023 / 10:56 | Aktualizováno: 04.08.2023 / 13:37
Klimatická změna představuje jednu z velkých současných výzev s dopadem na bezpečnost. Severoatlantická aliance se proto rozhodla stát se vedoucí organizací v porozumění a adaptaci na vliv změn klimatu na bezpečnost. Změny klimatu ovlivňují průběh misí a operací NATO a je potřeba se jim přizpůsobit.
Změna klimatu funguje jako faktor násobící hrozby a promítá se napříč operačními oblastmi Aliance. Vojska budou muset fungovat v náročnějších podmínkách a těm přizpůsobit vybavení, které bude vystaveno extrémním a nepředvídatelným výkyvům počasí, horku či prašnosti a rychleji se opotřebí. S tím souvisí i nutnost častější údržby a tedy nemožnosti v tu chvíli vybavení využívat, a také náklady na tuto údržbu či dřívější výměnu vybavení.
V některých oblastech hrozí, že nebude možné organizovat cvičení, případně bude jejich průběh narušen např. požárem, bouří nebo extrémním vedrem či je nebude možné zásobovat.
Zvýší se četnost a závažnost přírodních katastrof způsobených klimatickou změnou jako jsou požáry či záplavy a armády budou častěji asistovat při poskytování pomoci obětem těchto událostí.
Následkem klimatických změn je také větší soupeření o přírodní zdroje spojené se vznikajícími hrozbami, jakými jsou terorismus a konflikty. To dopadá ve výrazně vyšší míře na chudé obyvatelstvo a ještě více ohrožuje nestabilitu už tak oslabených států, což opět vytváří podmínky pro nárůst aktivit nestátních ozbrojených skupin.
Řešením je jednak hledat způsoby, jak se těmto výzvám přizpůsobit a hledat nové cesty (např. vývojem alternativních paliv), jednak přispívat svým dílem ke zlepšení situace třeba snižováním vlastní uhlíkové stopy a přechodem na udržitelné technologie.
V roce 2023 na summitu nejvyšších představitelů NATO byly zveřejněny tyto tři zásadní zprávy NATO ke klimatu:
- Climate Change and Security Assessment (Posouzení dopadu klimatické změny na bezpečnost): popisuje vliv klimatických změn na operace ve vzduchu, na moři, na souši i ve vesmíru, dopady na odolnost a připravenost a také přináší několik příkladových studií dopadů změn klimatu.
- Compendium of Best Practices (Přehled příkladů dobré praxe): přináší přehled příkladných přijatých opatření v členských zemích Aliance.
- The NATO Greenhouse Gases Emission Mapping and Analytical Methodology (Mapování a analytická metodologie emisí skleníkových plynů NATO): mapuje emise skleníkových plynů struktur NATO jako základ k plánům na jejich snižování.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?