Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí 2023 potvrdila slábnoucí výkonnost, když vzrostla pouze o 6,3 % ve srovnání s předchozím rokem, kdy byly desítky čínských měst uzavřeny v karanténě - Globální ekonomický výhled červenec 2023
Čína
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí 2023 potvrdila slábnoucí výkonnost, když vzrostla pouze o 6,3 % ve srovnání s předchozím rokem, kdy byly desítky čínských měst uzavřeny v karanténě. Oproti předchozímu čtvrtletí tak zaznamenala pouze mírný růst o 0,8 % oproti 2,2 % v prvním čtvrtletí letošního roku. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu se v červnu mírně zvýšil, avšak i nadále se pohyboval v pásmu ekonomické kontrakce. Naopak v případě nevýrobních odvětví index PMI klesl. Utlumený vývoj v sektoru služeb a omezování spotřebitelských výdajů potvrdil i index Caixin, který zaznamenal v červnu výrazný propad dokonce až na 5měsíční minimum. Ke slabé domácí poptávce se navíc přidává i ta zahraniční, kdy již druhý měsíc v řadě došlo k meziročnímu poklesu vývozu. V červnu dokonce vývoz zaznamenal nejhlubší propad od února 2020. Vzhledem ke zhoršeným vyhlídkám růstu světové ekonomiky tlumeného přísnou měnovou politikou hlavních centrálních bank se tak nelze na výraznější příspěvek zahraniční poptávky k růstu čínské ekonomiky v nejbližších měsících příliš spoléhat. Dle červencového výhledu analytiků CF meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce dosáhne 5,5 %, které v příštím roce zpomalí na 4,8 %.
Spotřebitelské ceny v červnu stagnovaly, zatímco ceny výrobců dále výrazně klesly. Dynamika spotřebitelské inflace je tak nejnižší od února 2021. Slabé cenové tlaky v červnu lze přičíst ochabující domácí poptávce, rostoucí nabídce v návaznosti na normalizaci domácích i světových dodavatelských řetězců a nižším cenám komodit ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V červnu rovněž dále zpomalilo i tempo růstu nových úvěrů. Po červnovém snížení úrokových sazeb čínskou centrální bankou lze tak i ve druhé polovině letošního roku očekávat jejich další snížení. Kromě toho je také pravděpodobné další snížení sazby povinných minimálních rezerv bank, jejichž úroveň byla naposledy snížena v březnu. Spotřebitelské ceny letos dle červencového výhledu analytiků CF vzrostou pouze o 1 %, přičemž v příštím roce tempo jejich růstu zrychlí na 2,1 %. Pokles cen výrobců se v červnu dále meziročně prohloubil z květnových -4,6 % na -5,4 %. V pokračující deflaci cen výrobců se nejvíce projevil pokles cen energetických komodit.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?