Opatrné zlepšování spotřebitelské důvěry v eurozóně (Ranní zpráva z finančního trhu)
Zejména díky obnovení růstu reálných mezd očekáváme zlepšování nálady evropských spotřebitelů, jak ukáže červencová spotřebitelská důvěra z eurozóny. K tomu pomáhá klesající inflace. Na straně producentů bude tento trend potvrzen německými PPI za červen. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti potvrdí přetrvávající pnutí na trhu práce v USA. Červnová polská průmyslová produkce pak naznačí, co můžeme čekat v Česku.
Trh práce v USA zůstává napjatý
Předpokládáme další zlepšování spotřebitelské důvěry v eurozóně. Náš optimističtější červencový odhad odráží zejména zlepšování v oblasti reálných výdělků domácností. To je důsledkem klesající inflace (tento obecný desinflační trend potvrdí dnešní čísla německých PPI za červen) a napjatého trhu práce, kdy vysoká zaměstnanost tlačí na růst mezd. Napjatý trh práce je ale na obou stranách Atlantického oceánu. Ze zámoří to potvrdí opětovně nízké týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA. Mírné zlepšení by pak měl přinést dle tržního konsensu i červencový výhled podnikatelů z okolí Philadelphie.
Globální ekonomický kalendář tak nabádá k optimističtější náladě a vyššímu investičnímu apetitu, z čehož by měly profitovat nejenom akcie, ale i třeba euro či středoevropské měny. Z regionu se dnes dočkáme série polských červnových dat z průmyslu. Vývoj průmyslových cen by se neměl nijak vymykat tomu, co pozorujeme jinde v regionu či v Německu, tedy razantnímu ústupu inflačních tlaků v produkční sféře. Přetrvávající silný trh práce bude znamenat udržení dvouciferného meziročního růstu mezd. I samotná průmyslová produkce by dle tržního konsensu měla meziměsíčně opět přidat, co bude povzbudivá zpráva i pro nás.
Koruna ve středu týdne přes 23,90 CZK/EUR
Na globálním devizovém trhu včera panoval klid. Ekonomický kalendář příliš impulsů nepřinesl a ohledně očekávání na výsledek nadcházejících zasedání ECB či Fedu v příštím týdnu se tak nic zásadního nezměnilo. Dolarové sazby půjdou naposledy nahoru, ECB bude zvyšovat i v dalších měsících. Kurz eura proti dolaru se tak včera držel stabilní mírně nad 1,12 USD/EUR.
Středoevropské měny během včerejška držely trend z předchozích dnů a oslabovaly, v odpoledních hodinách již ale byla patrná korekce. Česká koruna během dopoledne oslabila až k 23,95 CZK/EUR a dostala se tak na nejslabší hodnotu za poslední dva týdny. V odpoledních hodinách pak mírně korigovala k 23,90 CZK/EUR. Ráno oznámený pokles cen tuzemských průmyslových výrobců za červen o 0,3 % m/m skončil o 0,2 pb nad tržním konsensem. I tak z meziročního pohledu cenový růst zpomalil z květnových 3,6 % na červnových 1,8 %. Výraznější deflace pokračuje v zemědělských cenách. Ty během června klesly o 0,9 %, meziroční pokles cen se pak prohloubil z květnových 10,2 % na 13,8 % v červnu. To je významný příslib pro ceny potravin v rámci spotřebitelské inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?