Členské státy zvyšují úsilí v oblasti digitální veřejné správy, která má být interoperabilní a založená na hodnotách - Digitální veřejné služby
Dnešní zpráva o provádění berlínského prohlášení o digitální veřejné správě založené na hodnotách z roku 2020 ukazuje, že členské státy se zlepšují v digitální gramotnosti a v zavádění inovativních technologií do veřejných služeb. Musí však více pracovat na sociální účasti a digitální inkluzi i na důvěře a bezpečnosti v oblasti digitálních služeb.
Pokrok v této oblasti je důležitý, protože spravedlivé, inkluzivní, otevřené a důvěryhodné digitální veřejné služby jsou hlavní hnací silou úspěšné digitalizace evropské společnosti a jejího hospodářství. Díky digitálním a interoperabilním veřejným službám bude EU i nadále odolná, konkurenceschopná a inovativní. Členské státy EU společně vynakládají více než 48 miliard eur na digitalizaci a transformaci veřejných služeb a správních orgánů s využitím různých nástrojů, např. Nástroje pro oživení a odolnost a Nástroje pro technickou podporu. Podle berlínského prohlášení podepsaného v prosinci 2020 jsou ústředním prvkem digitální transformace základní práva a demokratické hodnoty. Ty pomohou vytvořit digitální veřejné služby zaměřené na člověka, které umožní naplnit digitální cíle pro rok 2030 stanovené v rámci evropské digitální dekády. Sladění transformačního úsilí napříč členskými státy navíc zajistí větší účinnost, efektivitu a interoperabilitu za nižší cenu v souladu s návrhem aktu o Interoperabilní Evropě, jednotnou digitální bránou a evropskou digitální identitou.
Rámec pro digitální společnost
Berlínské prohlášení je závazkem k digitální společnosti založené na základních právech a demokratických hodnotách a k digitální veřejné správě založené na hodnotách. Znovu potvrzuje pevné odhodlání evropských lídrů prosazovat digitální transformaci a evropské hodnoty. Cílí na utváření digitální transformace a interoperability zaměřené na člověka jakožto klíčového faktoru umožňujícího digitalizaci veřejných služeb v EU a na zajištění stoprocentně onlinového poskytování klíčových veřejných služeb v Evropské unii do roku 2030.
Berlínské prohlášení poskytuje základní informace pro monitorování politického programu Digitální dekáda 2030 a souvisejícího evropského prohlášení o digitálních právech a zásadách. Jedná se o druhou zprávu o provádění berlínského prohlášení, která vznikla za švédského předsednictví Rady EU a která navazuje na první zprávu z května 2022. Podává přehled o pokroku dosaženém členskými státy při provádění politických opatření berlínského prohlášení ve srovnání s předchozím rokem. Poukazuje přitom na pozitivní trend ve většině oblastí politiky:
- Členské státy i nadále zaváděly strategie a projekty a zakládaly příslušné subjekty na podporu základních práv a demokratických hodnot v digitální sféře. Vytvořily větší počet platforem sloužících k poskytování informací a podporujících diskusi o základních právech.
- Členské státy zavedly nové strategie a iniciativy, např. kurzy odborné přípravy, zaměřené na zvýšení digitálních dovedností a kompetencí občanů. Přispěly tak k silnějšímu postavení a digitální gramotnosti občanů v souladu se sdělením o přilákání kvalifikovaných a talentovaných pracovníků do EU z dubna 2022.
- Členské státy zavádějí ve veřejném sektoru systémy a inovativní technologie zaměřené na člověka. Jedná se o hlavní pilíř návrhu aktu o Interoperabilní Evropě, jehož cílem je vyšší míra interoperability ve všech evropských orgánech veřejné správy.
Členské státy však zaznamenaly slabší pokrok v oblasti posilování sociální účasti a inkluze. Zároveň musí více pracovat na posilování důvěry prostřednictvím bezpečnosti v digitální sféře.
Zpráva obsahuje zpětnou vazbu jednotlivých zemí k těmto zjištěním a nabízí řadu příkladů osvědčených postupů pro tvůrce politik, podniky a občany.
Souvislosti
Berlínské prohlášení vychází z Tallinského prohlášení o elektronické veřejné správě z roku 2017. Zásady zaměření na uživatele, jež jsou v tallinském prohlášení formulovány, posouvá o krok dále: zavazuje se k digitální transformaci v Evropě, která pevně spočívá na demokratických hodnotách a etických zásadách.
Další informace
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Bankovní účty plátců daně z přidané hodnoty (DPH)
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Ověření plátce daně z přidané hodnoty (DPH)
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2020 v USD
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory