Italské rizikové spready v laufu, ale jen díky ECB
Itálie je znovu v kurzu. Nejde však ani tak o destinaci pro letní dovolenou, ale o vývoj na italském bondovém trhu – a zvláště zužující se spread vůči srovnatelným německým dluhopisům. Ještě na podzim minulého roku činila tato úroková přirážka u desetiletého papíru 250 bazických bodů, což vyvolalo na trzích opětovné obavy o udržitelnost italského dluhu. Aktuálně se italské rizikové spready zúžily ke 165bps, přičemž v půli června se dokonce krátce dostaly pod 150bps.
Popravdě řečeno, málokdo čekal, že na pozadí razantního růstu sazeb v podání ECB by měly italské spready zůstat stabilní, natož se v čase zužovat. Za tímto překvapivým vývojem stojí primárně ECB. Již v momentě, kdy ECB začala zvedat sazby ze záporu totiž představila nový program TPI. Nejedná se vlastně o nic jiného než o další variantu QE, kterou ECB explicitně garantuje ochotu nakupovat neomezený objem dluhu členských států eurozóny, jež by se dostaly do problémů z důvodu fundamentálně neopodstatněného růstu výnosů.
Vedle verbální intervence v podobě TPI však ECB pomáhá stabilizovat italský dluhopisový trh i méně viditelně, ale zato zcela napřímo. Využívá k tomu reinvestice v rámci programu PEPP, kterými tlumí dopad vyšších sazeb na financování italského dluhu. Jinak řečeno, přestože ECB oficiálně provádí politiku kvantitativního utahování (skrze ukončení reinvestic programu APP), v tomto konkrétním případě si italské dluhopisy nadále užívají podporu ze strany QE. ECB totiž používá reinvestice „flexibilně“ a nemusí se řídit kapitálovým klíčem – proto v dubnu a květnu nakupovala italské bondy za 3,2 mld. euro, zatímco německé dluhopisy v hodnotě 2,5 mld. euro prodávala.
Ve prospěch nižší rizikové prémie italského dluhu hovoří i další faktory. Především jde o politickou situaci, která je oproti původním předpokladům při nástupu vlády G. Meloniové relativně stabilní, včetně vztahů vůči Evropské unii a NATO. S novou vládou souvisí alespoň prozatím rovněž rozumně nastavená rozpočtová politika. A konečně italským dluhopisům hraje do karet i dobrá nálada na globálních trzích v první polovině tohoto roku. Bez aktivní podpory ECB by si však italské výnosy a rizikové spready jen těžko užívaly současných nízkých úrovní.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?