Nový Zéland se připojuje k programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa
Komise a Nový Zéland dnes v Bruselu podepsaly dohodu o přidružení týkající se účasti Nového Zélandu na programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa.
Jedná se o první přidružení blízkého partnera, který se ze zeměpisného hlediska nenachází blízko Evropy. To představuje zcela nový přístup, kdy EU ještě více posiluje své vazby s důvěryhodnými partnery, kteří mají pevnou vědeckou základnu a solidní výsledky v oblasti výzkumu.
Přidružení k programu Horizont Evropa umožní výzkumným pracovníkům a organizacím na Novém Zélandu účast na pilíři II programu, což je nejvýznamnější a největší část spolupráce zaměřená především na společné globální výzvy v oblasti klimatu, energetiky, mobility, digitálních technologií, průmyslu a vesmíru, zdraví a dalších. V rámci programu budou za rovných podmínek spolupracovat se subjekty z členských států EU a budou mít přístup k financování z programu Horizont Evropa a sítím výzkumných pracovníků v Evropě i mimo ni, jejichž cílem je řešit globální výzvy.
Za přítomnosti předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové a předsedy vlády Nového Zélandu Chrise Hipkinse podepsal generální ředitel útvaru Komise pro výzkum a inovace Marc Lemaître dohodu s velvyslancem Nového Zélandu při EU a NATO panem Carlem Reaichem a Jeho excelencí Marcosem Alonsem, stálým zástupcem Španělského království při Evropské unii.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Jsem ráda, že umožňujeme Novému Zélandu účastnit se našeho stěžejního inovačního programu Horizont Evropa. Tato dohoda o přidružení je první dohodou se zemí, která se sice nenachází v zeměpisné blízkosti Evropy, ale je Evropě velmi blízká tolika jinými způsoby, k nimž patří kapacita a vůle k inovacím. Těšíme se na to, že naše nejlepší mozky a talenty budou spolupracovat na příští generaci projektů v oblasti čistých technologií, biotechnologií a digitalizace.“
Hlubší spolupráce s Novým Zélandem přispívá ke globálnímu přístupu Evropy ke spolupráci v oblasti výzkumu a inovací ve stále proměnlivějším a nestabilnějším světě. Znovu potvrzuje závazek EU podporovat excelenci, sdružovat zdroje pro rychlejší vědecký pokrok, rozvíjet dynamické inovační ekosystémy a podporovat globální otevřenost, která je rovněž strategická a reciproční.
Program Horizont Evropa zavedl zásadní změnu v přístupu k mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací a poprvé nabízí možnost přidružení podobně smýšlejícím zemím se silným vědeckým, inovačním a technologickým profilem, které se nenacházejí v zeměpisné blízkosti EU. V současné době probíhají formální jednání o přidružení k programu Horizont Evropa s Kanadou a Komise nedávno zahájila jednání s Korejskou republikou. V září 2022 byla ukončena informativní jednání s Japonskem a probíhají technické diskuze.
Souvislosti
Formální vztahy mezi EU a Novým Zélandem v oblasti výzkumu a inovací byly navázány v roce 2009, kdy byla podepsána dohoda o vědeckotechnické spolupráci. Dohoda poskytuje obecný rámec pro spolupráci a od té doby funguje jako fórum pro pravidelné diskuse o prioritách výzkumu a oblastech společného zájmu.
Horizont Evropa s rozpočtem 95,5 miliardy EUR je dosud největším programem EU pro výzkum a inovace. Je otevřený, což znamená, že většiny výzev se mohou účastnit účastníci z celého světa.
Další informace
Mezinárodní spolupráce s Novým Zélandem
Globální přístup Evropy ke spolupráci v oblasti výzkumu a inovací
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nový Zéland se připojuje k programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa
- Nový Zéland - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
- VÝSLEDKY VEŘEJNÉ SOUTĚŽE VE VÝZKUMU, VÝVOJI A INOVACÍCH VES19CHINA PROGRAMU MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE VE VÝZKUMU A VÝVOJI INTER-EXCELLENCE – PODPROGRAMU INTER-ACTION
- Referent v oddělení řízení programů výzkumu, vývoje a inovací (zástup za MD/RD)
- Postup Energetického regulačního úřadu v rámci třetí veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA
- VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE VE VÝZKUMU, VÝVOJI A INOVACÍCH PROGRAMU INTER-EXCELLENCE PODPROGRAMU INTER-ACTION PRO PODÁNÍ NÁVRHŮ ČESKO-BAVORSKÝCH PROJEKTŮ MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE VE VÝZKUMU A VÝVOJI (VES19BAVORSKO)
- Vyhlášení veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích programu INTER-EXCELLENCE podprogramu INTER-ACTION pro podání návrhů česko-čínských projektů mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji (VES19CHINA)
- VÝSLEDKY VEŘEJNÉ SOUTĚŽE VE VÝZKUMU, VÝVOJI A INOVACÍCH V PROGRAMU INTER-EXCELLENCE II, PODPROGRAMU INTER-ACTION – LUAUS23 (BILATERÁLNÍ PROJEKTY ČR-USA)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory