Evropané vyjadřují silnou podporu energetické politice EU a reakci EU na ruskou invazi na Ukrajinu a jsou optimističtější, pokud jde o ekonomiku - Eurobarometr
Nejnovější standardní průzkum Eurobarometr, který byl proveden v červnu 2023 a který byl dnes zveřejněn, ukazuje, že občané EU i nadále v naprosté většině podporují energetickou transformaci a očekávají masivní investice do obnovitelných zdrojů energie.
Nadále v širokém měřítku schvalují opatření, která EU přijala na podporu Ukrajiny a jejích obyvatel. Podporují rovněž užší spolupráci EU v oblasti obrany a vyšší výdaje na obranu.
I když inflace zůstává velkým problémem, vnímání ekonomické situace a očekávání ohledně ekonomiky se zlepšují. Většina Evropanů se domnívá, že NextGenerationEU, plán EU na podporu oživení financovaný 800 miliardami eur, může pomoci účinně řešit současné hospodářské výzvy. Podpora eura zůstává vysoká.
Široká podpora pro transformaci energetiky
Více než osm z deseti občanů EU se domnívá, že by EU měla masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie, např. do větrné a solární energie (85 %), a že zvýšení energetické účinnosti budov, dopravy a zboží sníží závislost na výrobcích energie mimo EU (82 %). 80 % dotazovaných se navíc domnívá, že by členské státy EU měly v zájmu lepších cen nakupovat energii z jiných zemí společně.
Kromě toho 81 % respondentů souhlasí s tím, že snížení dovozu ropy a zemního plynu a investice do energie z obnovitelných zdrojů jsou důležité pro naši celkovou bezpečnost, a 82 % respondentů uvádí, že EU by měla co nejdříve snížit svou závislost na zdrojích energie z Ruska.
Silná podpora pro reakci EU na invazi Ruska na Ukrajinu
Respondenti nadále ve vysoké míře schvalují opatření přijatá v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
88 % občanů EU se vyslovuje pro poskytování humanitární pomoci lidem postiženým válkou a 86 % je pro přijetí lidí prchajících před válkou do EU. 75 % z nich schvaluje finanční podporu Ukrajině a 72 % podporuje hospodářské sankce vůči ruské vládě, společnostem a jednotlivcům.
Kromě toho 66 % souhlasí s tím, aby bylo v EU zakázáno vysílání státních sdělovacích prostředků, jako jsou Sputnik a Russia Today, a 64 % podporuje financování nákupu a dodávek vojenského vybavení na Ukrajinu. 64 % rovněž souhlasí s tím, aby EU udělila Ukrajině status kandidátské země jako potenciálního člena EU.
Celkem 56 % respondentů je spokojeno s reakcí EU na ruskou invazi na Ukrajinu a 54 % je spokojeno s reakcí vlády své země.
Podpora silnější evropské obrany
Pokud jde o obranu, 77 % Evropanů se vyjadřuje pro společnou obrannou a bezpečnostní politiku. 80 % se domnívá, že spolupráce v oblasti obrany na úrovni EU by měla být posílena, 77 % se domnívá, že nákup vojenského vybavení členskými státy by měl být lépe koordinován, 69 % si přeje, aby EU posílila svou kapacitu pro výrobu vojenského vybavení, a 66 % uvádí, že na obranu by v EU mělo být vynaloženo více finančních prostředků.
Silnější Evropa ve světě
77 % souhlasí s tím, že by EU měla vytvářet partnerství se zeměmi mimo EU s cílem investovat do udržitelné infrastruktury a propojit lidi a země po celém světě. Kromě toho se 69 % domnívá, že EU má dostatečnou moc a nástroje k obraně ekonomických zájmů Evropy v globální ekonomice.
Od zimy 2022–2023 výrazně vzrostla míra důvěry v EU ve většině kandidátských zemí. Nejvíce důvěry vyslovuje Albánie (77 %, +6), dále pak Bosna a Hercegovina (57 %, +7), Černá Hora (54 %, +7), Severní Makedonie (48 %, +1), Moldavsko (44 %, +2), Turecko (41 %, +12) a Srbsko (32 %, +2).
Lepší ekonomické prostředí
Vnímání ekonomiky se výrazně zlepšilo. 45 % respondentů se nyní domnívá, že situace evropské ekonomiky je dobrá (+5 procentních bodů od období leden až únor), což mírně převažuje nad počtem respondentů, který se domnívá, že je špatná (44 %, –7 p.b.). 40 % popisuje ekonomickou situaci ve své vlastní zemi jako dobrou (+5 p.b.) a 58 % jako špatnou (–8 p.b.).
55 % Evropanů se domnívá, že plán EU na podporu oživení financovaný 800 miliardami eur, NextGenerationEU, může být účinným opatřením v reakci na současné ekonomické výzvy.
V eurozóně se jednotná měna nadále těší velmi vysoké podpoře (78 % oproti 17 %), zatímco v EU jako celku je mírně nižší (71 % oproti 23 %).
Inflace je stále velkým problémem, ale méně než na začátku roku
27 % Evropanů se domnívá, že „rostoucí ceny/inflace/náklady na život“ jsou jedním ze dvou nejdůležitějších problémů, kterým EU v současné době čelí (–5 procentních bodů od období leden až únor). Na druhém místě je mezinárodní situace s 25 % (–3 p.b.), těsně za ní následuje přistěhovalectví (24 %, +7 procentních bodů) a „životní prostředí a změna klimatu“ (22 %, +2 p.b.). Dodávky energie (16 %, –10 p.b.) se staly výrazně méně palčivým problémem a jsou nyní na šestém místě (namísto třetího).
Na dotaz ohledně dvou nejdůležitějších problémů, s nimiž se potýká jejich země, 45 % respondentů uvedlo „rostoucí ceny/inflaci/životní náklady“ (–8 p.b.) a toto téma tedy představuje výrazně větší problém než ekonomická situace (18 %, +1 p.b.), „životní prostředí a změna klimatu“ (16 %, +2 p.b.), přistěhovalectví (14 %, +5 p.b.) a zdraví (14 %, beze změny). Obavy o dodávky energie se prudce snížily (12 %, –7 p.b.) a klesly z druhého na páté místo.
Celkové vnímání EU zůstává stabilní
Většina obecných ukazatelů zůstává stabilní. 47 % obyvatel EU vyslovuje EU podporu, zatímco 32 % spíše důvěřuje vládám členských států. 45 % spíše EU nedůvěřuje.
45 % občanů EU vnímá EU pozitivně, 18 % ji vnímá negativně a 37 % neutrálně. Ve všech členských státech převažuje pozitivní vnímání nad negativním.
63 % respondentů z EU uvádí, že jsou ohledně budoucnosti EU optimističtí, a 34 % uvádí, že jsou pesimističtí.
Souvislosti
„Standardní Eurobarometr z jara 2023“ (EB 99) byl proveden prostřednictvím osobních rozhovorů mezi 31. květnem a 21. červnem 2023 ve 27 členských státech EU. V EU bylo dotázáno 26 425 občanů EU. Některé otázky byly položeny i ve dvanácti dalších zemích nebo územích.
Další informace
Standardní průzkum Eurobarometr 99
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kreslené vtipy - nejlepší vtipy a karikatury z ekonomiky
- RUB, ruský rubl - převod měn na CZK, českou korunu
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Rubl, Ruský rubl RUB, kurzy měn
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?