Zpověď tradičního hodnotového investora a nůžky mezi evropskou a americkou ekonomikou - Perly týdne
Morgan Stanley poukazuje na mezeru mezi vývojem likvidity v americké ekonomice a vývojem akciového trhu. CNBC přináší rozhovor se Sethem Klarmanem z The Baupost Group – „legendárním“ hodnotovým investorem, „který se straní médií“. A The Daily Shot poukazuje na velkou mezeru, kterou vytvořily indexy ekonomických překvapení v Evropě a Spojených státech. Přinášíme pravidelné Perly týdne.
Akcie a likvidita: Morgan Stanley v následujícím grafu porovnává vývoj na akciovém trhu se změnou likvidity odvíjející se zejména od změn rozvahy americké centrální banky. Vývoj trhu a likvidity od roku 2021 trendově odpovídá. V posledních týdnech se ale vytvořila znatelná mezera, když trh pokračoval v posilování, zatímco likvidita zamířila směrem dolů. Z grafu je také vidět její prudké výšení, ke Perly týdne: Zpověď tradičního hodnotového investora a nůžky mezi evropskou a americkou ekonomikou kterému došlo v reakci na bankovní krizi. V tuto chvíle je ale již velká část této injekce eliminována opětovným poklesem rozvahy Fedu:
Zdroj: Twitter
Zpověď tradičního hodnotového investora: Seth Klarman z The Baupost Group je podle CNBC „legendárním investorem, který se straní médií“. Mimo jiné se podílí na vydávání nových edicí knihy Security Analysis. V četně té poslední, která je vydávána i kvůli tomu, jakým vývojem si v posledních letech prošla ekonomika a finanční trhy. Podle investora totiž prošly fází „všechno bublina“, charakterizovanou vysokými cenami aktiv a velmi nízkými, či nulovými sazbami. K tomu také vznikly nové technologie, které přinesly velké změny u některých firem a odvětví.
Během zmíněné bubliny bujela spekulace, investor v této souvislosti zmínil kryptoměny, meme akcie, či tzv. SPAC. Ve výsledku si pak lidé připomněli, jaká jsou nebezpečí spojená se spekulacemi. Na původních autorech zmíněné knihy Klarman podle svých slov obdivuje to, že jí psali v době Velké deprese. Tedy ve velmi výjimečném období a i přesto se Graham a Dodd snažili o vytvoření nadčasového díla.
Každý investor podle experta čelí výzvě. Spočívá v oddělení toho, co přetrvá delší dobu, od věcí, které mohou zmizet již zítra. Na to je třeba udržovat si dlouhodobější perspektivu a nenechat se rozhodit dennodenním vývojem. Klarman je podle CNBC typickým hodnotovým investorem a on k tomu uvedl, že nerozděluje akcie na růstové a hodnotové. Rozhodující pro něj je, zda nějaká akcie skrývá hodnotu, či ne. Jinak řečeno, u obou skupin mu jde o hodnotu, která se pohybuje nad cenou akcie na trhu.
Svět se nyní podle investora mění rychle, a tudíž je třeba neklást takovou váhu současným ziskům, ale výhledu. U některých firem totiž nemusí současné zisky již zítra existovat kvůli tomu, jak se změní prostředí. U jiných mohou být zase zisky výrazně vyšší. Jde tedy o dlouhodobý prospekt daného podniku, svou roli pak hrají věci jako je odolnost a potenciál daného produktu a služby.
Klarman hovořil i o větší konkurenci mezi samotnými investory. Jeho společnost se tak postupně více orientuje na investice mimo veřejné trhy, protože tam podle něj může být více příležitostí. K tomu se také stává globálnější a ze společnosti spravující aktiva ve výši kolem 27 milionů dolarů se stala firma s aktivy ve výši 27 miliard dolarů. Příležitosti podle experta „stále existují, jsou tam, je ale nutné být trpělivý a hledat, co ostatní ignorují. Hledět tam, kde bylo s vaničkou vylité i dítě“.
Nůžky mezi americkou a evropskou ekonomikou: The Daily Shot v následujícím grafu porovnává vývoj indexu ekonomických překvapení od Citi v USA a v eurozóně. Indexy se v březnu a dubnu pohybovaly na podobných hodnotách a stejným směrem, v květnu ale ten americký otočil prudce nahoru, zatímco v Evropě od té doby došlo k ostrému propadu:
Zdroj: Twitter
Index ekonomických překvapení je sestavován na základě odchylky skutečných ekonomických dat od očekávání. Pokud tedy celkově převyšuje nulu, jsou překvapení jako celek pozitivní. Pokud je index naopak v záporných hodnotách, skutečná data se jako celek pohybují pod predikcemi. Hluboko v záporných číslech je nyní v eurozóně, USA se naopak od nuly odrazily minulý měsíc.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zpověď tradičního hodnotového investora a nůžky mezi evropskou a americkou ekonomikou - Perly týdne
- Hra na divergenci mezi americkou a evropskou ekonomikou se opět může rozjet
- Úzká hranice mezi dobrou hodnotovou investicí a hodnotovou pastí
- Nůžky mezi trhy a reálnou ekonomikou se otevírají
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?