Patria (Patria Finance)
Komodity  |  22.06.2023 11:28:56

Diamonds Are A Girls Best Friend, pěla Marylin Monroe. Teď ztrácejí na ceně a zřejmě dál budou

Diamonds Are A Girls Best Friend (diamanty jsou dívky nejlepším přítelem), pěla Marilyn Monroe. V současnosti tato dříve oblíbená komodita ztrácí, ze svých historických maxim v únoru roku 2022 bezmála pětinu tržní hodnoty, konkrétně 18 procent. Analytici na trhu podle CNBC předpovídají další pokles. Kam až a proč?

Graf: Zimnisky Global Rough Diamond Price Index

diamond price index

Zdroj: Paul Zimnisky, 2023

"Mírně nadprůměrná kvalita přírodního diamantu stála před rokem kolem 6700 amerických dolarů, dnes se stejný diamant prodává za pouhých 5300 dolarů," ptevírá téma pro CNBC Paul Zimnisky, generální ředitel Paul Zimnisky Diamond Analytics.

Diamanty, spolu s dalšími šperky, zaznamenaly vzestup cen během pandemie Covid-19, která vyvrcholila na začátku loňského roku. "Spotřebitelé byli připraveni utrácet," uvedla poradenská společnost Bain & Company ve zprávě loňského roku. "Byli zaplaveni penězi z rostoucích kapitálových trhů a ekonomických stimulačních programů a dychtivě je utratili za smysluplné dárky pro své blízké," stojí ve zprávě.

Když lidé nemohli cestovat nebo jíst venku, všechny tyto přebytečné peníze do luxusního zboží a šperků, řekl generální ředitel Angara Jewelry Ankur Daga. A když se ekonomika začala znovu otevírat, ceny diamantů se začaly vracet na nižší úrovně. Pokračující konkurence umělých diamantů, pomalejší čínské ekonomické oživení a nejistá makroekonomická situace jsou podle odborníků hnací silou nevýrazného trhu.

'Dokonalá' náhrada

Stále více spotřebitelů se od přírodních obrací k umělým diamantům. Podíl prodeje v roce 2020 činil jen 2,4 procenta. V roce 2023 je to již 9,3 procenta. "Lab-grown" diamanty jsou vyráběny v kontrolovaném prostředí za použití extrémního tlaku a tepla. Jsou chemicky, fyzicky a opticky identické s přírodními diamanty a jsou považovány za "dokonalou náhražku", řekl Daga. A co rozhoduje pro většinu klientely, jsou mnohem levnější. Jak dlouho ale?

Ceny laboratorně vypěstovaných diamantů s rostoucí poptávkou "prudce rostou," řekl Edahn Golan, generální ředitel společnosti Edahn Golan Diamond Research & Data. "Před třemi lety byste si mohli koupit laboratorně vypěstovaný ekvivalent přírodního diamantu za 20 až 30 procent ceny přírodního, nyní je to někde mezi 75 a 90 procenty z přírodních cen," řekl Daga a vývoj připsal i levnějším strojům, které se stávají efektivnějšími při výrobě umělých diamantů. Na druhou stranu - průmysl diamantů, pěstovaných v laboratoři je energeticky náročný a také tak zaznamenává rostoucí náklady na energii.

Pokud jde o přírodní diamanty, očekávání na trhu jsou nyní nasměrována na další pokles jejich ceny. "V medvědím scénáři se očekává, že ceny přírodních diamantů zaznamenají v příštích 12 měsících pokles o 20 až 25 procent oproti současným cenám, což by znamenalo 40ti procentní pokles z únorového vrcholu," soudí Daga a není sám. "Existuje prostor pro pokračující pokles cen, a to je velmi pravděpodobný scénář, zejména proto, že maloobchodní marže pro lab pěstované diamanty jsou obzvláště vysoké, kolem 60 procent ve srovnání s 34 procenty u přírodních diamantů," řekl Golan.

Na druhou stranu Daga očekává, že další pokles cen přírodních diamantů bude brzdit blížící se úroveň nárazu na zdražující pracovní sílu. Zejména střední tržní fáze výroby diamantů, která zahrnuje řezání a leštění diamantu před jeho přetvořením na šperky, což je například podle Bain & Company "nejsložitější a nejrozsáhlejší část řetězce celého zpracování diamantu. Daga si umí představit další pokles cen, ale nejvýše o 20 až 25 %.

Sankce proti ruským diamantům

Tématem, které by do cen diamantů mohlo promlouvat, jsou protiruské sankce. Pozorovatelé trhu s diamanty ale neočekávají větší dopad. Začátkem května ekonomiky G7 svolaly diskusi o uvalení sankcí na ruské diamanty, pričemž Velká Británie se ujala vedení v sankcích proti ruské statní společnosti Alrosa. "Rusové v posledních měsících zvýšíli prodej diamantů ve snaze získat zpět podíl na trhu, který ztratili během loňského roku po narušení obchodování," uveld Zimnsky. Rusko je podle Diamond Registry největším světovým producentem diamantů, následuje Botswana a Kongo. Na druhé nákupní straně: Indie je největším světovým dovozcem diamantů, USA jsou na druhém místě, následované Hongkongem, Belgií a SAE.

(Zdroj: CNBC)

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688