Deficity a dluhy nejsou podmínkou prosperity
Při pohledu na vývoj během posledních 170 let vidíme v USA celkem jasné přepnutí mezi dvěma ekonomickými a fiskálními režimy. V tom druhém by se navzdory intuici (a nejen jí) skoro zdálo, že deficity a dluhy jsou podmínkou prosperity. Není tomu tak.
Pokud si v následujícím grafu všimneme nejdříve šedo-bílých polí, může nás zaujmout, jak s časem výrazně ubývá první barvy a přibývá bílé. Tedy pokles četnosti a délky trvání recesí a prodlužování období, kdy americká ekonomika roste. Zhruba od osmdesátých let se tomu říkalo Velké uklidnění, protože se celkově zklidnila makroekonomická situace, včetně inflace a nezaměstnanosti:
Zdroj: Twitter
Monetární politice se tu věnuji poměrně často, dnes jí dáme stranou, protože graf se ale zaměřuje hlavně na příběh fiskální. Ten v USA v posledních týdnech nabral na „popularitě“ kvůli dalšímu kolu jednání o dluhovém limitu. Ale o věcech fiskálních se dost hovoří i jinde, včetně naší země. Graf přitom ukazuje, že vývoj je přesně opačný, než by „učebnicově“ měl být. Proč?
Můj zjednodušený pohled je následující: Za prvé, vláda/stát v rámci svého rozpočtu přerozděluje a poskytuje služby. Pokud jsou výdaje v této oblasti 100, mělo by na ně být vybíráno na daních 100. Nebo to lze formulovat obráceně – pokud jsme schopni/ochotni dát na daních 100, výdaje v této oblasti mohou dosahovat jen 100. Říkejme tomu strukturální část, u které není důvod pro dosahování systematických deficitů, ale ani přebytků.
Za druhé, stát se také může pustit do vyrovnávání cyklu – může se pokusit vyrovnat cyklický propad poptávky soukromého sektoru vyššími „cyklickými“ výdaji (rozpočtovými deficity). A nadměrnou poptávku zvyšující riziko přehřátí ekonomiky zase může stát chladit snížením svých cyklických výdajů (rozpočtovými přebytky). Dá se samozřejmě dlouze diskutovat o tom, zda by stát měl něco takového vůbec provádět, popřípadě jak*. Na teoretické úrovni se ale moc nedá diskutovat o tom, zda by stát měl systematicky dělat opak – podporovat ekonomiku během boomu a brzdit jí během recesí.
V grafu vidíme, že během dlouhého období vysoké četnosti recesí byly americké rozpočty spíše vyrovnané. S náběhem na Velké uklidnění a delší období boomu se deficity prohlubují. Vidíme tak pravý opak toho, co bylo popsáno výše – boomy by měly vést ke konsolidaci rozpočtů. Deutsche v grafu píše, že „ekonomické cykly jsou delší, když jsou deficity vyšší“. To by mohlo implikovat, že deficity jsou jakousi cenou za boom, respektive delší období stabilního růstu. Jsou jejich „podmínkou“.
Hodně zajímavé ale může být z hlediska druhého režimu výjimečné období snižování deficitů po roce 1995. Nám pak toto období (a samozřejmě nejen historie) jasně ukazuje, že to jde. Tedy že deficity nejsou podmínkou prosperity. Krátký citát na závěr: „Deficit se snížil a já za to připisuji velkou zásluhu Clintonově administrativě a samotnému prezidentu Clintonovi. [On] s tím něco udělal a udělal to rychle. Myslím, že už nyní vidíme určité přínosy.“ Paul Volcker, šéf Fedu 1979-1987, v roce 1994.
*Dodatků k výše uvedenému může být mnoho, vyberu jen jeden: Ono rozdělení na strukturální část rozpočtu a hospodaření státu a na část cyklickou ukazuje, kdy a jak má smysl používat přirovnání, že stát by měl hospodařit jako domácnost. Na oné strukturální rovině ano – jeho výdaje by dlouhodobě měly odpovídat příjmům, stát by si neměl žít nad poměry. Na oné rovině cyklické (pokud se k ní uchýlí)by se ale měl chovat opačně, než domácnosti – během recese stimulovat, během boomu brzdit.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?