Trhy nyní budou čelit odtoku likvidity
Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionů USD a v kombinaci s nepříznivou sezónností, překoupeným trhem a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznému přecenění na finančních trzích.
Likvidita
Likvidita neboli objem peněžních prostředků kolujících v ekonomice je velmi podstatnou proměnnou, která udává ochotu spotřebitelů utrácet a ovlivňuje tak sentiment celého trhu. Historicky jsme mohli často sledovat, že pokud do ekonomiky přiteče nová likvidita, dochází k akceleraci rychlosti směny peněz (velocity of money), tedy rychlosti, s jakou „peníze mění ruce“. A jelikož útrata jednoho člověka je příjmem druhého, likvidita se tak šíří jako řetězová reakce ekonomikou a ovlivňuje psychologií spotřebitele. Zářným příkladem toho je bezprecedentní přítok likvidity do ekonomiky s příchodem Covid-19, kdy celkový objem peněz v USA během dvou let vzrostl až o více než čtvrtinu z celkového objemu! Tyto peníze natiskla americká centrální banka (Fed) ve snaze zabránit hluboké ekonomické krizi s příchodem pandemie. Skupovala vládní a korporátní dluhopisy a obohatila tak ekonomiku o více než 5 bilionů USD. Likvidita zaplavila ekonomiku a na západě zavládla dočasná euforie, kdy společnosti měly bezprecedentní ziskovost, spotřebitelé žili velmi bohatým životem a akciové trhy explodovaly. Index S&P 500 v tomto období vyrostl o 100 %, Dow Jones o 90 % a technologický Nasdaq Composite dokonce o 125 %. Likvidita v oběhu se dá měřit mnoha způsoby, ale mezi základní patří sledování: M2 peněžní zásoby, všeobecného účtu státní pokladny, rozvahy centrální banky, nebo jednodenních reverzních obchodů s centrální bankou.
Experti se domnívají, že to americký Fed přehnal a nyní se snaží svoji chybu napravit zvýšením úrokových sazeb a kvantitativním utahováním (odsávání likvidity tempem ca 90 mld. USD za měsíc). Vysoká inflace je přímým důsledkem přebytku likvidity a nyní jsme v procesu léčby. Ta ovšem nemusí být stejně příjemná, jako euforická fáze, a to z toho důvodu, že přebytečná likvidita musí z oběhu pryč. Jedině tak (nebo radikálním zvýšením produktivity) se totiž zbavíme vysoké inflace.
Likviditu bude stahovat jak vláda tak i Fed
Úspěšné zvýšení dluhového stropu v USA zabrání katastrofickému scénáři, ve kterém Spojené státy nebudou moci splácet své závazky, ačkoli by na to měli prostředky. Tržní reakce byla pozitivní, ale ne nijak výrazná, protože většina trhu již počítalo s optimistickým scénářem vývoje dluhového stropu. Následuje tedy emise nových krátkodobých dluhopisů vlády USA, kterou ale někdo musí koupit. Analytici Wall Street odhadují, že americká státní pokladna bude usilovat o 1,2 bilionů USD, a to v intervalu příštích několika měsíců.
Z dobré zprávy se tak může ironicky vyklubat špatná zpráva, protože v příštích měsících pravděpodobně dojde k rychlejšímu odtoku likvidity z oběhu. Poprvé v tomto cyklu bude likviditu tlačit dolů jak americký Fed (kvant. utahování) tak i americká vláda (doplnění státní pokladny). Dosud totiž vždy alespoň jedna z těchto institucí do oběhu pouštěla likviditu, čímž se vyhnuly situaci, kdy by jí obě v tandemu odsávaly. Americká vláda výrazně podporovala ekonomiku od poloviny minulého roku, což je také datum od kdy Fed zahájil kvantitativní utahování. Během zhruba posledních 13 měsíců americká vláda uvolnila do ekonomiky zhruba 0,9 biliónu USD a Fed kvůli bankovní krizi odsál pouze 0,6 bilionů USD. Nyní bude následovat odtok zhruba jednoho a půl bilionů USD (1,2 bil. + 0,09*4 bil.) řádově ve 2–4 měsících. V kombinaci s nepříznivou sezónností v letních a podzimních měsících a zpomalující ekonomickou aktivitou tak může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.
Někteří analytici z Wall Street zpochybňují účinky likvidity na akcie a staví se k objemu peněz skepticky, ovšem historicky je tento vztah zřejmý, ale ani on nefunguje vždy podle očekávání.
Mgr. Timur Barotov
analytik BHS
Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory