Iva Grácová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  08.06.2023 09:22:40

Čím platit na dovolené? 5 tipů, jak ušetřit a zaplatit co nejméně

Výběr z bankomatu nebo platba kartou v zahraničí není žádná věda, stačí se držet několika rad. Při výběru z bankomatu si musíte dávat pozor na to, jaký typ karty používáte, z jakého bankomatu vybíráte a jakou měnu si volíte na přepočet. Také u placení se téměř vždy vyplatí platit v místní měně. A pokud využijete i nějakou sezónní akční nabídku, můžete na placení kartou v zahraničí i něco málo vydělat.

  1. Pro výběry používejte debetní kartu, plaťte kreditkou

Není karta jako karta, debetní se od té kreditní zásadně liší. Debetní kartu jste dostali ke svému účtu a vyplatí se ji v zahraničí používat při výběrech z bankomatů. Poplatek za výběr je u kreditky většinou mnohem vyšší než v případě karty k běžnému účtu. Kreditní karta je správnou volbou pro uhrazení dopravy, ubytování a dalších cestovatelských položek. Často díky ní můžete využívat různé slevy na hotely, letenky případně extra služby v podobě vstupů do letištních salónků apod.

  1. Hledejte bankomat vaší banky

Pokud potřebujete vybírat z bankomatu, pokuste se vyhledat bankomat vaší banky, případně bankomat ze stejné mezinárodní finanční skupiny. Ušetříte totiž hned dvakrát. Mnoho bank nabízí možnost vybírat v zahraničí ze svých bankomatů zdarma a dost pravděpodobně se použitím bankomatu vaší banky vyhnete také poplatku, který je označovaný jako surcharge nebo access fee. Tento poplatek si účtuje provozovatel bankomatu a strhnout se vám díky němu mohou navíc desítky až stovky korun. Extra poplatku se použitím bankomatu vaší banky můžete snadno vyhnout.

  1. Zvolte přepočet na místní měnu

Ať už v zahraničí platíte nebo vybíráte, a to bez ohledu na to, jaký typ karty zvolíte, můžete se setkat s otázkou, jaká měna se má použít pro přepočet. Dostanete na výběr, jestli si přejete provést platbu v měně svého účtu, nebo zvolíte platbu v místní měně. Téměř ve všech případech se vyplatí platit v místní měně. Jedná se o službu DCC - Dynamic currency conversion.

Pokud si zvolíte platbu v místní měně, řídí se platba kurzem vydavatele vaší karty, případně kurzem banky. Když zvolíte platbu rovnou v českých korunách, převod zajišťuje provozovatel terminálu. Převodní kurz bývá velmi často o dost vyšší než kurz vaší banky.

  1. Bezpečí zajistí virtuální platební karta

Pokud někde ztratíte peněženku, přijdete v daný moment o veškerý přístup k vašim financím. A to může být zejména v zahraničí dost nepříjemné. Některé banky (v tuzemsku např. Česká spořitelna) nabízí možnost zřídit si a platit virtuální platební kartou, kterou si stačí nahrát do mobilní peněženky ve vašem telefonu nebo do hodinek. Pokud je bankomat či platební terminál bezkontaktní, máte vyhráno. Výhodou je rychlé sjednání a možnost okamžitého zrušení po provedené platbě. Kartu máte pořád u sebe a své finance máte chráněné proti případné krádeži či ztrátě. 

  1. S Air Bank až 2 % nazpátek

Air Bank letos svým klientům opět zpříjemní letní dovolené. Stačí jim k tomu jen platební karta od Air Bank, ať už fyzická, anebo digitalizovaná v aplikaci pro placení mobilem nebo hodinkami. Díky akční nabídce, kterou klienti od dnešního dne najdou v záložce Odměny v mobilní aplikaci My Air, získají z každé platby zaplacené kartou u obchodníků v zahraničí 1 % zpět na účet. Klienti, kteří zároveň využívají výhody společné nabídky Air Bank a operátora O2, mohou ze svých plateb v zahraničí získat zpět dokonce 2 %.

 

Iva Grácová

Iva vystudovala obor Národní hospodářství na ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Ve světě bankovnictví a financí se aktivně pohybuje již od roku 2007. Cenné pracovní zkušenosti získala díky svému dlouholetému působení v Citigroup Inc., kde pracovala jako specialista a poradce privátního a investičního bankovnictví. V současné době se věnuje psaní článků a komentářů na aktuální ekonomické dění, spolupracuje jako copywriter převážně s finančními společnostmi a pravidelně svými články přispívá například na finančním portálu Bezvamoney.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Et 10:40  Jak postupovat, když vám živelná pohroma poškodí domov Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Et 10:30  5 důvodů, proč energie podraží Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)
St 14:41  U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění Aleš Rothbarth (Skupina Klik.cz)






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688