Výnosy z nelegálních trhů bývají mnohem nižší než náklady na nápravu vzniklých škod - Podnikání mimo zákon
Výnosy z nelegálních trhů bývají mnohem nižší než náklady na nápravu vzniklých škod.
Kromě informací o stavu legální ekonomiky sleduje ČSÚ také dostupné údaje o jevech, které probíhají mimo oficiální podnikání. I v tomto sektoru totiž vzniká přidaná hodnota, již je třeba zahrnout do celkového obrazu o ekonomické situaci v Česku.
Drogy, sex a alkohol
V roce 2020 byly v České republice spotřebovány nelegální drogy za 13,4 mld. Kč. Z toho 9,4 mld. Kč zaplatili uživatelé za nákup drog, a zbylé 4 mld. Kč tvořilo samozásobení. Čistý nezdaněný zisk drogových dealerů činil 2,7 mld. Kč a přidaná hodnota (srovnatelná hodnota s HDP) z drogového trhu vycházela na 9,2 mld. Kč. To odpovídá zhruba 1,5 promile z celkového HDP vytvořeného v Česku v roce 2020. V posledních letech je zdejší drogový trh po ekonomické stránce stabilní a nezaznamenává žádné výrazné výkyvy.
Sexuálnímu byznysu se v České republice věnuje zhruba 9 tisíc osob a v roce 2019 v něm byly dosaženy tržby ve výši 6,3 mld. Kč. Tuzemští zákazníci za sexuální služby zaplatili 3,5 mld. Kč, cizinci pak 2,7 mld. Kč. Přidaná hodnota ze sex byznysu v roce 2019 činila 3,5 mld. Kč. Vlivem epidemie covidu-19 však v roce následujícím tržby rapidně klesly až na úroveň 850 mil. Kč.
Produkce nelegálního alkoholu u nás od roku 2012, kdy vypukla metanolová aféra, výrazně poklesla a v posledních letech se ustálila na hodnotě těsně pod 700 mil. Kč za rok. V objemovém vyjádření jsou to zhruba 3 miliony litrů 40% lihovin ročně, což představuje přibližně 5 % legálního trhu s alkoholem.
Kolik nás to stojí
S užíváním nelegálních látek a služeb a s nadměrným užíváním alkoholu a tabáku se pojí rovněž náklady, které společnost musí hradit za nápravu škod způsobených těmito činnostmi. Jejich odhadování je poměrně komplikované a potýká se jak s metodickými problémy, tak i s nedostatkem relevantních dat. Přesto různé studie zpravidla potvrzují, že náklady jsou mnohem vyšší než případné přínosy pro národní ekonomiku. Podle zjištění Venduly Běláčkové z Centra adiktologie 1. LF Všeobecné fakultní nemocnice UK Praha z roku 2010 jsou nejvyšší společenské náklady dosahující téměř 1,5 % HDP spojeny s užíváním tabákových výrobků. Společenské náklady související s užíváním alkoholu se pohybují v úrovni okolo 1 % HDP a užíváním drog vznikají náklady ve výši cca 0,6 % HDP.
Studie problémového hráčství, vypracovaná kolektivem autorů z dat z roku 2012 vyčíslila společenské náklady z hazardního hraní na 0,4 % HDP.
Článek si můžete přečíst v květnovém vydání časopisu Statistika&My.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?