Nejen IDET otevírá africké dveře českému obrannému průmyslu. Mezi již tradiční dodavatele se řadí čeští výrobci například v Nigérii nebo v Ghaně
Nejen IDET otevírá africké dveře českému obrannému průmyslu
01.06.2023 / 16:11 | Aktualizováno: 06.06.2023 / 16:16
České firmy obranně-bezpečnostního průmyslu jsou v rámci řady zemí subsaharské Afriky zapsány jako solidní a relevantní partneři. Mezi již tradiční dodavatele se řadí čeští výrobci například v Nigérii nebo v Ghaně. Že má Česko v tomto sektoru stále možnosti rozšiřovat paletu nabízených produktů a oslovit i nové zájemce z řad afrických států, ukázal veletrh obranného průmyslu IDET 2023, kterého se dne 24. května účastnili též zástupci nigerijských, čadských a senegalských ozbrojených složek. Nigerijská a čadská delegace v rámci pracovní návštěvy využila příležitosti k návštěvě předních českých reprezentantů tohoto odvětví a projevila zájem o prohloubení dosavadní spolupráce. Jednání otevřela také nové příležitosti v tomto sektoru.
V rámci týdenního, na míru šitého, programu PROPED, tj. projektu na podporu ekonomické diplomacie, delegace z Nigérie a Čadu navštívily české firmy AERO Vodochody, SVOS, ERA, LET Aircraft Industries, Excalibur Army, HTP Mošnov, Tatra Trucks, Česká zbrojovka, DSA a MESIT. Během brněnského veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 se mezi jinými setkali též se zástupci firem Bowenite, Sellier&Bellot, PBS či OMNIPOLu. V případě nigerijské delegace návštěva navázala na úspěšná jednání na nigerijské půdě a po praktické demonstraci českého know-how a kvality nabízených produktů potvrdila zájem o prohloubení spolupráce s českými firmami v obranně-bezpečnostním sektoru. Nadto návštěva otevřela nové sféry zájmu v oblasti technologií. Zástupci Čadu byli milým překvapením, neboť obnovili pozastavenou obchodní relaci mezi zeměmi a projevili zájem o široké spektrum produktů.
Hlavními poptávanými artikly jsou, vzhledem k bezpečnostní situaci ve zmíněných zemích, zařízení a technologie pro sledování státních hranic jak ze země, tak ze vzduchu, civilní i vojenské letouny včetně servisních služeb, osobní výzbroj a výstroj, pozemní technika a vozidla, výcvik leteckých i pozemních sil, bezpilotní letouny a s tím související technologie a další. Ve všech těchto oborech mají čeští producenti rozhodně co nabídnout.
Především členové čadské delegace, kteří byli s produkcí českého obranného průmyslu obeznámeni méně, mohli porovnat nabízenou kvalitu s dříve využívanými francouzskými, ruskými a čínskými produkty. Po prezentaci českých řešení byli, spolu se svými kolegy z Nigérie, nadšeni velmi vysokou technologickou úrovní a kvalitou představeného zboží. S ohledem na zájem o zajištění bezpečnosti svých zemí, angažmá svých ozbrojených sil v misích OSN a situaci v Sahelu, se proto pro český obranně-bezpečnostní sektor v tomto teritoriu otevírají africké dveře víc než kdy předtím. Jasně indikovaný zájem stran afrických partnerů by měl být následován návaznou návštěvou čadských představitelů za účelem akvizice.
Návštěva probíhala v přátelském duchu a byla dalším úspěšným zhmotněním českého úsilí o prohloubení styků s perspektivními zeměmi v regionu subsaharské Afriky.
Autorka: Mgr. Marie Nwanyanwu, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nigérii
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?