Těžební sektor v Ghaně otevírá dveře českým firmám a investorům
Těžební sektor v Ghaně otevírá dveře českým firmám a investorům
25.05.2023 / 16:32 | Aktualizováno: 01.06.2023 / 16:43
Ghana je největším producentem zlata v Africe a v roce 2021 šestým největším na světě. Disponuje 13 tisíci metrickými tunami zásob manganové rudy, od roku 1997 vytěžila 16,86 milionů tun vysoce kvalitního trihydrátu bauxitu. Nově objevená ložiska lithia v roce 2021 o objemu 30,1 milionů tun umístila Ghanu na první příčku producentů lithia v západní Africe. Přítomnost ložisek těchto prvků a řady dalších minerálních zdrojů otevírá dveře pro české firmy a investory v oblasti těžebního a strojního průmyslu, když ghanská vláda hledá nové technologie a nové partnery. Současně je vysoká poptávka po technologiích na čištění těžbou poznamenané půdy a vod, které mají neblahý vliv na zdraví lidí a kvalitu životního prostředí.
Teritorium Ghany je tvořeno nesčetným množstvím minerálů od zlata, bauxitu, diamantů, manganu, železné rudy po měď, chrom, nikl, vápenec a křemen. Navzdory tak široké škále nerostů nacházejících se v Ghaně jsou na komerční bázi těžené pouze čtyři hlavní nerosty: zlato, diamanty, mangan a bauxit. V tomto odvětví v současnosti dominují zahraniční hráči s 10 % podílem ghanské vlády na většině hlavních těžebních aktivit.
Zájem na hledání nových zahraničních partnerů a investorů potvrdil i ředitel Ghana Geological Survey Authority p. Isaac Mwinbell během květnové schůzky s Mgr. Pavlem Kavinou, Ph.D.,ředitelem odboru surovinové politiky, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a zástupci českých firem Draslovka a Modelárny LIAZ, které prezentovaly portfolio svých produktů. Draslovka představila svou novou technologii na čištění niklu, kobaltu a zlata, která vzbudila na ghanské straně značný zájem. Modelárny LIAZ prezentovaly možnosti leteckého geofyzikálního průzkumu, mapování terénu a následné analýzy dat.
Ghanská vláda se nyní snaží systematicky zmapovat celé teritorium Ghany včetně dalších vrstev již těžených minerálů a prvků, zejména těch „green“ jako je nikl a dalších ekonomicky využitelných (např. na severu země ložiska tantalitu). To nabízí příležitost pro spolupráci s českou Geologickou službou a využití českých monitorovacích technologií geofyzikálního průzkumu. Z důvodu nových požadavků na ekologickou těžbu se komplikuje těžba zlata. Přímo u stávajících dolů jílu, kaolínu, fosforu, břidlice (North-East region) a niklu se zvažuje výstavba zpracovatelských zařízení a továren kvůli rozvíjejícímu se keramickému a stavebnímu průmyslu (cement).
Pokud jde o manganovou rudu, dnes existuje jediný funkční důl, nicméně ví se o dalších ložiscích (na severu a u hranic s Pobřežím slonoviny), které je však nutné nejdříve prozkoumat. Za tímto účelem Ghana ocení spolupráci s investory. Ložiska lithia (Central region, Volta) jsou již zmapovaná, avšak ještě neexistují úpravny na jeho zpracování, a případně výrobní kapacity pro produkci baterií apod.
Jak z výše uvedeného vyplývá, ghanský těžební sektor otevírá řadu příležitostí pro české investory a firmy jak v oblasti geologického průzkumu, tak zejména těžby – poptávány jsou těžební stroje, technologie a související zařízení a řešení, tak následného zpracování – zařízení a technologie na čištění, úpravny apod. V důsledku nepříznivých vlivů těžby na životní prostředí jsou poptávány i zařízení, technologie a komplexní řešení pro následnou detoxikaci půdy a vody v oblastech těžby a jejích okolí.
Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Ghaně
Těžební sektor v Ghaně otevírá dveře českým firmám a investorům
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz