Německo táhne investiční aktivita, USA spotřeba domácností (Ranní zpráva z finančního trhu)
Zpřesněná data německého HDP za Q1 23 ukážou, že recese se nekoná. Z hlediska struktury nepřekvapivě klesá spotřeba domácností. Naopak na druhé straně Atlantiku pomáhá americkému HDP.
Americké ukazatele průmyslové aktivity opět slabší
Německo bylo v Q1 23 na hraně recese, podle nás do ní nespadlo. Dosavadní odhad ukazoval na 0,0 % mezičtvrtletně, zítřejší zpřesněné číslo může podle nás být vylepšeno na +0,1 % q/q. Publikována bude též struktura. Z té by měl být patrný opětovný propad spotřeby domácností (čekáme hlubokých -1,0 % q/q), samozřejmě primárně kvůli vyšší inflaci, a tedy slabší kupní síle německých domácností. Naopak překvapivě silné by měly být investice, a to zejména v oblasti strojního vybavení a stavebnictví. Americký HDP za Q1 23 by měl být potvrzen na anualizovaných 1,1 % q/q. Pozornost analytiků bude soustředěna na zveřejnění ziskových marží, které byly koncem roku 2022 vysoké. Předpokládáme, že o něco klesnou, a to ve prospěch nákladů na práci. Zároveň se dnes dozvíme indexy ekonomické, respektive průmyslové aktivity z Chicaga a Kansas City. Ve světle zhoršující se nálady průmyslníků se trh obává dalšího zhoršení i v těchto ukazatelích. A mírné snižování stále vysokého napětí na americkém trhu práce již pár týdnů naznačují statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. A nejinak by tomu mělo být i dnes.
Německé i americké HDP za Q1 23 je již ale minulost, trhy budou tedy spíše s obavami sledovat zhoršování vpředhledících indikátorů. Rizikově averznější prostředí pak spíše nahrává americkému dolaru a nesvědčí ani středoevropským měnám. Zásadnější dopad zveřejnění těchto statistik ale nepředpokládáme.
Předstihové indikátory se zhoršují
Včerejšek přinesl další vpředhledící indikátory naznačující slábnoucí očekávání. Týká se to především průmyslového sektoru, jak ukázala již dříve zveřejněná předběžná PMI za květen u velkých evropských zemí. Obdobně včera vyzněl německý Ifo index, a to právě ve složce očekávání. Hodnocení současné situace nezklamalo. Po zlepšení nálady, které jsme u českých domácností pozorovali v prvních měsících letošního roku přinesl květnový konjukturální průzkum jeho pokles. I české domácnosti hodnotí příznivě současnou situaci, kterou vnímají lépe než před rokem, obávají se ale nadcházejících 12 měsíců. A nejenom v Evropě patrné zhoršování sentimentu v průmyslu srazilo i tuzemskou podnikatelskou náladu. I když třeba ve službách se hodnocení zlepšilo. Podobněji jsme tuzemský konjunkturální průzkum komentovali zde https://bit.ly/45qQ9t3.
Globální i lokální devizové trhy včera žádný jednoznačný trend nevykazovaly. Euro vůči dolaru sice dočasně spadlo, nakonec ale z mezidenního pohledu žádnou větší změnu nezaznamenalo. Koruna vůči euru posílila zhruba o pět haléřů k 23,65 CZK/EUR, výrazněji zhodnotil maďarský forint, naopak polský zlotý mírně ztratil.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?