Plzeň - Arabfest letos nabídne film, literaturu i brunch
Arabfest letos nabídne film, literaturu i brunch
Třináctý ročník Festivalu arabské kultury, tzv. ARABFESTU, se uskuteční od 24. do 27. května v Plzni. Letošní mini vydání festivalu má podtitul Láska 2.0 a navazuje tak na téma z loňského roku. Návštěvníci se mohou těšit na promítání marockého snímku reflektujícího společenská tabu v oblasti manželského života a LGBT tematiky, literární večer zasvěcený milostné poezii napříč staletími a nakonec ochutnávku blízkovýchodních specialit na oblíbené sobotní akci Brunch po arabsku.
„Letošní festival jsme pojali jako ochutnávku toho, co všechno může arabská kultura nabídnout. Vzhledem k tomu, že organizační tým prochází personální obměnou, věnujeme se především proškolování nových členů a snažíme se pracovat na zkvalitňování festivalových aktivit. Nechtěli jsme ale pravidelné návštěvníky ARABFESTU, který si za dobu své existence získal mnoho příznivců nejen v Plzni, ale po celé republice i za jejími hranicemi, ochudit o setkání s Blízkým východem naživo a v celé jeho rozmanitosti. Věříme, že se nám i v takto malém rozsahu, opět skrze téma lásky v jejích různých podobách, podaří oslovit širokou veřejnost a třeba také další dobrovolníky,“ řekla Michaela Vaňková, koordinátorka festivalu.
Zdroj foto: organizátor festivalu
ARABFEST zahajuje svůj program ve středu 24. května filmovou projekcí – v rámci ArabFILMfestu nabídne snímek Modrý kaftan (2022), oceněný na festivalu v Cannes. Ten přináší svébytnou obhajobu instituce manželství a věnuje se také tabuizovanému tématu homosexuality v Maroku. Film nabízí empatický vhled do společnosti zmítající se mezi tradicí a modernitou prostřednictvím křehkého vztahu dvou lidí měnícího se v milostný trojúhelník se vcelku neočekávaným vývojem. Po promítání v music baru Anděl následuje debata s Janem Pěchotou, který působí na katedře blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a odborně se kromě dalšího věnuje moderní historii severozápadní Afriky.
Ve čtvrtek 25. května festival pokračuje literaturou. V prostorách univerzitního coworkingu Kulturka se uskuteční literární večer Arabská milostná poezie: portrét básníka a jeho doby, věnovaný arabské milostné poezii v průběhu staletí. Posluchači skrze přednes a vyprávění arabisty Františka Ondráše z Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a jeho hostů nahlédnou do myslí, představ a životů arabských básníků, jejichž verše oslovují milovníky tohoto žánru po celém světě.
Festival zakončí své letošní mini vydání v sobotu 27. května Brunchem po arabsku, oblíbeným dopolednem plným arabských specialit. Na zadním dvorku bistra Anděl návštěvníci ochutnají nejen snídaňové speciality a poznají tak rozmanité chutě a vůně Blízkého východu. Ne nadarmo se přece říká, že láska prochází žaludkem.
Hlavním podporovatelem letošního ročníku ARABFESTU je Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni. Organizátoři děkují také katedře blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU. Pro aktuální informace sledujte webové stránky a sociální sítě ARABFESTU.
Program festivalu:
www.arabfest.cz
Editace textu: Barbora Hájková
Zveřejněno: 19. 5. 2023, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?