Exportně orientovaný průmysl pomohl ekonomice z recese
Březnová čísla z průmyslu podle našich očekávání skončila lehce nad konsensem trhu a potvrdila, že konec prvního kvartálu byl pro exportně-orientovaný český průmysl relativně příznivý - meziměsíčně vzrostl o 1,7 %, zatímco meziročně o 2,2 %.
Na celkovém pozitivním výsledku se však zásadním způsobem podepsal sektor automotive, který zvýšil meziročně svoji produkci o 42 % a díky lepší dostupnosti komponentů rostla jeho produkce výrazně i meziměsíčně. Na druhé straně je zjevné, že energeticky náročná odvětví jsou stále pod tlakem, a to nehledě na výrazně nižší ceny plynu a elektřiny na evropských burzách. Produkce v chemickém průmyslu, slévárenství, zpracování dřeva nebo výrobě nekovových minerálních výrobků dál klesá nebo stagnuje na velmi nízkých úrovních.
Je určitě pozitivní, že exportně orientovaný průmysl jako celek přispěl k rychlejšímu ukončení mělké spotřebitelské recese v Česku. Na druhou stranu pohled do struktury českého průmyslu odhaluje řadu “slabých míst”. Navíc podnikatelské nálady v evropském průmyslu se v posledních měsících spíše zhoršovaly (podle PMI) a ukazovaly na možný pokles poptávky po průmyslovém zboží, daný v některých případech jednak efektem pandemického předzásobení nebo jako důsledek vyšší inflace zboží (oproti službám). Ať tak nebo tak, předpokládáme, že se česká ekonomika nebude ve své druhé půli moci opřít o průmysl tak výrazně jako na přelomu roku 2022 a 2023.
Další důležitou zprávou z dnešních průmyslových čísel jsou výsledky dynamiky průmyslových mezd. Průmyslové mzdy v březnu lehce zvolnily a rostly o 9,3 % - což je pro ČNB lehce uklidňující zpráva. Lehké zvolnění březnové dynamiky mezd ukazuje i náš nowcast, který aktuálně předpokládá, že se mzdová dynamika v prvním kvartále udrží v jednociferných hodnotách. Na druhou stranu avizované prudké zvýšení mezd v mladoboleslavské Škodě Auto (duben) a první výsledky našeho dubnového mzdového nowcastu ukazují na riziko další výraznější akcelerace mezd v druhém kvartále 2023. Tato čísla však dostane ČNB s takovým zpožděním, že budou spíše brána jako argument pro ponechání úrokových sazeb delší dobu beze změny než jako argument pro další růst úrokových sazeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?