Češi milují Biedronku. Ze 4, 5 milionu českých domácností vyjíždí na pravidelný velký zásobovací nákup přes hranice jednou měsíčně 675 tisíc, tedy 15 %
Skoro sedm set tisíc českých domácností vyjíždí pravidelně na velké zahraniční nákupy. Nejvíce do Polska a do Německa za levným, ale kvalitním zbožím. U sousedů utrácejí čtyřikrát víc než loni, při nákupu potravin dokážou Češi ušetřit až polovinu ceny.
UTRATÍME 55 MILIARD ROČNĚ
České domácnosti stále častěji vyjíždějí na přeshraniční nákupy. Dominuje Polsko a Německo, do Rakouska a na Slovensko se naopak jezdí minimálně. Trhy zejména severních sousedů totiž lákají nižšími cenami a srovnatelnou kvalitou. Za nákup potravin v Polsku dokážou Češi ušetřit třetinu až polovinu ceny. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) teď zveřejnila průzkum, ve kterém uvádí, že ze čtyř a půl milionu českých domácností jich na pravidelný velký zásobovací nákup přes hranice vyjíždí jednou měsíčně 675 tisíc, tedy 15 procent. Do Polska se jezdí pro potraviny, pohonné hmoty a cigarety, do Německa zase pro drogerii. Lidé nejčastěji vyrážejí malým osobním autem, narůstají i případy, kde se několik rodin vydá za nákupy větší dodávkou. A průměrná cena přeshraničního nákupu? Ta činí 2829 korun. „Ve chvíli, kdy stát hledá každou miliardu do rozpočtu, by se měl tímto fenoménem zabývat,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR. „Omezovat nákupy v zahraničí samozřejmě nelze. Nicméně vláda by měla kvůli cenám tlačit na velké hráče, aby nezneužívali své postavení, a zvážit správné nastavení DPH,“ dodává předseda. Za přeshraniční nákupy Češi ročně utratí 55 miliard korun, čímž stát přichází o miliardy na daních.
KOLIK ZA JEDEN NÁKUP
Odhadovaná výše útraty byla stanovena na vzorku 1378 dotazovaných, kteří nakupují v zahraničí. Data jsou uvedena v procentech.
Češi jezdí za hranice nakupovat většinou vlastním autem. Jen asi jeden z dvaceti Čechů vyráží za nákupy hromadnou dopravou, buď linkou nebo zájezdem. Každý desátý obyvatel Česka pak využívá sdílenou dopravu, kdy se několik domácností domluví a vyrazí společně jednou dodávkou, ušetří tak za benzin. Chovají se tak hlavně lidé s nižšími příjmy z nejmenších obcí.
ČEŠI MILUJÍ BIEDRONKU
V Polsku jsou levnější potraviny proto, že zde od února 2022 platí snížená či dokonce nulová daň z přidané hodnoty na vybrané zboží – např. základní potraviny nebo pohonné hmoty. Spolu s posílením koruny vůči zlotému jsou tak pro Čechy nákupy v Polsku výrazně příznivější než doma. Nárůst českých zákazníků zejména u severních sousedů je patrný už několik měsíců a evidují ho i banky. „Nárůsty plateb kartou u obchodníků a výběry z bankomatů ukazují, že Češi v zahraničí, zejména v Německu, Rakousku a Polsku, utrácejí čtyřikrát víc než před rokem. Jistá část jde jistě na vrub snadnějšímu cestování bez covidových omezení, ale důvodem je i výrazný cenový rozdíl u spotřebního zboží. Nákupy za hranicemi se Čechům zkrátka vyplatí,“ řekla pro server iDNES.cz členka představenstva Banky Creditas Ivana Pícková. Nárůst českých zákazníků eviduje například polský řetězec Biedronka. Ten vydává věrnostní karty Moja Biedronka. Většinu karet vlastní Poláci, ze zahraničních uživatelů bylo loni nejvíc registrováno těch českých (41 %), ukrajinských (25%) a litevských (18 %).
KAM JEZDÍME NEJRADĚJI
Nejoblíbenější nákupní destincí Čechů je jednoznačně Polsko. Druhou pozici s odstupem zaujímá Německo. Do Rakouska a zejména na Slovensko se cestovat za nákupy zdaleka tolik nevyplatí. Ani těm, kdo k tomu mají potřebné prostředky a čas
JAK DALEKO ZA NÁKUPY
Z těch, co jezdí nakupovat do ciziny, jich to má skoro ⅓ méně než 30 km daleko, další ⅓ dojíždí mezi 30 a 70 km a zbývající třetina pak dále než 70 km. Se zkracující se dojezdovou vzdáleností domácnosti k nákupům v zahraničí se přirozeně zvyšuje frekvence takových nákupních misí.
NÁKUP: SROVNÁNÍ CEN
Celý článek naleznete zde:
5-plus-2-prerovsko-a-hranicko 2023-05-05 strana-6
5-plus-2-prerovsko-a-hranicko 2023-05-05 strana-7
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.
Více informaci na: www.amsp.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Otevření hranic uzavřených kvůli koronaviru
- Koronavirus ve Velké Británii - Rozšíření COVID-19 v UK (Anglie), mapa
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI