Litecoin čeká velká událost - dá se na ní vydělat?
Bitcoinová komunita historicky řešila problém s relativně těžkopádnou technologií blockchain. Ta umožňuje tolik důležitou decentralizaci a odolnost proti cenzuře, problém je ale v tom, že Bitcoin dokáže zpracovat jen asi 7 transakcí za vteřinu. A to je samozřejmě málo, pokud má Bitcoin ambice být skutečně globální měnou. Proto vznikl Litecoin, který letos čeká jedna velká událost.
Nyní je rok 2023 a máme o něco větší bloky, šetrnější formáty adres a způsoby stavby transakcí, které v nich ušetří dost místa, ale hlavně máme druhou vrstvu Bitcoinu: Lightning Network, která umí teoreticky spracovat desítky milionů transakcí za vteřinu. Tím strčí do kapsy všechny další platební metody typu Paypal, MasterCard a Visa dohromady.
Podoba s Bitcoinem není náhodná
V roce 2011 to ale bylo jinak. Bitcoin zažíval raketový růst a tak výrazně rostly i jeho transakční poplatky. Proto vznikl Litecoin jako jeden z nejstarších altcoinů a de facto jako klon Bitcoinu s upravenými parametry. Například oproti 21 milionů bitcoinů jednou vznikne až 84 milionů LTC a podobně bloky se vytvářejí zhruba za 2,5 minuty oproti zmíněným 10 minutám. To značí, že Litecoin skutečně docela dlouhou dobu měl silný tzv. „use case“, tedy důvod, proč existuje, a to byly levnější a rychlejší platby, než nabízel těžkopádný Bitcoin.
Půlení odměn jako u Bitcoinu
Litecoin má s Bitcoinem společnou ještě jednu důležitou vlastnost, a to je půlení odměn za těžbu nových mincí (tzv. halving) každé zhruba čtyři roky. Ale zatímco komunita Bitcoinerů už se třese na půlení v roce 2024, které sníží dosavadní odměnu z 6,25 na 3,125 BTC, Litecoin letos v srpnu čeká „teprve“ snížení z 12,5 na 6,25 LTC. A to pravděpodobně bude velká událost, kterou vyhlíží nejeden investor a ještě více spekulantů.
Má však Litecoin stále svůj use case i v roce 2023, kdy většina (krypto)světa prostě platí Bitcoinem, respektive využívá Lightning Network? Platí pořád, že Litecoin je stříbro, pokud vnímáme Bitcoin jako zlato?
Psychologie davu, spekulanti a… realita
Je potřeba přiznat, že spekulantů se k Litecoinu podle různých metrik již od prosince 2022 (kdy bylo stanoveno dosavadní dno i na BTC) hrne poměrně velké množství. Počet adres, které drží 1000 a více LTC, je na rekordních maximech a stále roste – je tedy zřejmé, že tzv. „velryby“ očekávají něco velkého.
O Litecoinu se navíc brzy bude všude mluvit, což samo o sobě může zařídit značný růst ceny. Nejspíš i část komunity okolo Bitcoinu bude napjatě (a hlavně tajně, aby se nám nesmáli kamarádi) okukovat graf LTC v období půlení, aby navnímali, jestli i v prostředí „číhající globální recese“ může legenda o opakujících se cyklech fungovat. Litecoin nám může napovědět, jak se bude chovat půlení BTC v roce 2024.
V neposlední řadě láká ale i samotná cena LTC, která se nyní pohybuje na příjemných 90 USD, což jsou necelé 2 tisíce korun. Neradno podceňovat efekt „dostupnosti“ na lidskou mysl – budu mít raději 3 celé Litecoiny, nebo 0,01 BTC? Co vypadá lépe? A co je opravdu lepší? Jak si vlastně Litecoin stojí v porovnání s Bitcoinem?
Zdroj: tradingview.com
Jak vidíte sami, ne moc dobře. Graf totiž výjimečně neukazuje hodnotu v dolarech (tedy LTC/USD), ale jedná se o graf Litecoin vs. Bitcoin.
S opatrností nejdál dojdeš
Z obrázku je patrné, že Litecoin krom svých začátků až na výjimky vůči Bitcoinu jedině klesá – a hlavně, nikdy už nedokázal překonat vlastní maximum (ATH) proti nejstarší kryptoměně světa.
Co tedy dělat? Kupovat Litecoin na dlouhodobé držení v dnešní době postrádá smysl. Na dlouhou dobu si rozhodně kupte spíše Bitcoin, uložte ho na peněženku a počítejte si ho v satoshi. Uznávám, 0,01 BTC totiž opravdu nezní moc sexy… ale říct si, že máte 1 milion satoshi, to už zní lépe, že? Koupit Bitcoin můžete na pár kliknutí na Simplecoin.cz teď hned.
A jak tedy s Litecoinem? Na opravdu krátkodobou spekulaci, kdy si do hlavy nastavíte, že to nemusí vyjít, to zkusit můžete. Při pohledu do minulosti, které za vás již udělali různí analytici grafů, to vypadá, že lokálního maxima by Litecoin mohl dosáhnout zhruba v období 5.–20. června 2023, zhruba 40–50 dní před samotným halvingem. Tam zkrátka vrcholí daná spekulační vlna a většina velryb se nejspíš bude svých litecoinů zbavovat.
I Litecoin si můžete snadno koupit přes nejstarší českou směnárnu Simplecoin. Jen pamatujte, historický vývoj není zárukou žádných budoucích výnosů a hlavně platí – #DYOR, tedy udělejte si vlastní výzkum a zjistěte si svoje data. Tak hodně štěstí!
František Marek
Mojí misí je rozšířit pochopení Bitcoinu mezi běžné lidi. Byla to právě absence přístupných informací o Bitcoinu, která mě v roce 2014 odradila od investice do něj. Nakonec jsem do králičí nory spadl až v roce 2021, tedy přesně včas, abych s Bitcoinem zažil jeho první opravdovou finanční krizi. Moje odhodlání sílí každým dnem - rozpadající se současný finanční systém totiž dává Bitcoinu víc a víc za pravdu.
Simplecoin
Simplecoin je nejstarší česká online směnárna kryptoměn. Zaměřuje se na bezpečnost, transparentnost, uživatelsky přívětivou podporu a zákaznický servis. V současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za CZK nebo EUR a připravuje další rozšíření nabídky.
Více informací na simplecoin.eu/cs.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?