Zlepšující se nálada v tuzemské ekonomice
Nálada v tuzemské ekonomice se v dubnu znovu zlepšila, jak dokumentují včera zveřejněná šetření mezi českými domácnostmi i podniky. Přestože jde pouze o tzv. měkké indikátory, z našeho pohledu se jedná o povzbuzující signál – tuzemská ekonomika má pravděpodobně to nejhorší již za sebou a po technické recesi přichází na řadu pozvolné hospodářské oživení.
Začněme na straně spotřebitelů, kteří jsou dle šetření naladěni nejoptimističtěji za posledních 18 měsíců. Tuzemské domácnosti mají oproti březnu menší obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a mírně lépe hodnotí také svou současnou finanční situaci ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci. A to je důležitý signál směrem ke stabilizaci spotřebitelské poptávky, která klesá již pět čtvrtletí v řadě. Aktuálně je spotřeba domácnosti na úrovni roku 2017 (!), a to zejména díky vysoké inflaci, resp. prudkému poklesu reálných příjmů. Ty by však zejména ve druhé polovině roku mohly vykázat i mírný růst, což bude hlavní faktor stabilizující spotřebu domácností.
Celková důvěra v ekonomiku vzrostla také na straně podnikatelů. Tahounem byl v dubnu především průmysl, ve kterém se sentiment vrátil na svůj dlouhodobý průměr, nicméně o žádné mohutné expanzi zatím nemůže být řeč. Lepší nálada je vidět také na straně obchodu a služeb, zatímco stavebnictví zůstává evidentně stále pod tlakem. Z pohledu hlavních faktorů, které limitují tuzemské podniky v dalším růstu, dominují tři – nedostatečná poptávka (útlum ekonomiky), nedostatek lidí (vysátý trh práce) a nakonec i materiálů (stále rozkolísané dodavatelské řetězce). Podstatné je zároveň zmínit, že zatímco obavy z růstu cen domácností se v dubnu snížily, v průmyslu a ve službách přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo.
Celkově dubnové výsledky signalizují postupné oživení české ekonomiky. Jde však stále o měkké indikátory a na tvrdá data si budeme muset počkat do příštího týdne, kdy přijde na řadu výsledek HDP za první čtvrtletí. Z pohledu ČNB se každopádně nejedná o zvláště příznivá čísla, zejména pokud by hospodářské oživení nakonec mělo být nad očekávání dynamické, což by mohlo přiživit cenové tlaky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?