Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  24.04.2023 09:14:21

Ranní okénko - Tento týden dorazí údaje o HDP z USA a eurozóny


Zatímco minulý týden nabídl skrze předstihové ukazatele pohled do blízké budoucnosti, tento týden bude především ve znamení ohlédnutí se do minulosti. Zásadní budou první data z USA a eurozóny ohledně vývoje HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Před květnovým zasedáním ECB pak evropské trhy může rozhýbat i německá inflace. V obou případech ale jde o čísla, která budou vycházet až v samém závěru tohoto týdne.

Dnes bude v rámci zveřejňovaných dat zajímavější jen konjukturální průzkum z dílny ČSÚ. V posledních měsících docházelo k růstu nálady spotřebitelů, ten se ale v březnu zastavil. Po období poklesu a stagnace naopak mírně rostla nálada u firem. Duben tak opět může představovat návrat k původnímu trendu.

V úterý přijdou některá dílčí data z amerického nemovitostního trhu, a to včetně únorového vývoje cen a březnových prodejů nových nemovitostí. U cen je očekáván další mírný pokles.

Ve středu bude zajímavý vývoj spotřebitelské důvěry v Německu, který naznačí i další výkon největší ekonomiky eurozóny. To je zásadní informace i pro vývoj v Česku.

Ve čtvrtek bude dění dominovat výsledek amerického HDP za první kvartál letošního roku. Očekáván je annualizovaný růst o 2,0 %, což zhruba odpovídá mezičtvrtletnímu 0,5% přírůstku. Relativně silný pozitivní přírůstek (+4,0 % ann.) je očekáván od spotřeby domácností.

V pátek pak obdobný údaj dorazí i z Německa a celé eurozóny. Německo by se mělo těsně vyhnout technické recesi, kdy po 0,4% poklesu v Q4’22 je očekáván růst o 0,2 %. Celá eurozóna by po stagnaci měla růst také 0,2% tempem. V závěru týdne dorazí i předběžný výsledek dubnové inflace z některých států eurozóny, a to včetně Německa. Zde je očekáváno setrvání meziroční míry inflace na 7,4 %, čemuž by odpovídal meziměsíční růst o 0,6 %.

Rozporuplný výsledek nabídly na konci minulého týdne indexy nákupních manažerů. V eurozóně složka služeb nečekaně rostla, zatímco složka výroby nečekaně klesala. Rozdíl mezi oběma podindexy je tak nejvyšší od roku 2009. Pro více průmyslově zaměřené Česko je to spíše horší zpráva, jelikož nesourodý vývoj v eurozóně bude na jeho ekonomiku dopadat negativněji. Obavy vyvolává i silný růst mezd v evropských službách, který může držet inflaci výše po delší dobu.


Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688