Cena ropy Brent v polovině března prudce propadla na 15měsíční minimum, na začátku dubna se ale rychle vrátila do předchozího pásma v reakci na snížení těžebních kvót ze strany aliance OPEC - Globální ekonomický výhled duben 2023 - Ropa
Cena ropy Brent v polovině března prudce propadla na 15měsíční minimum, na začátku dubna se ale rychle vrátila do předchozího pásma v reakci na snížení těžebních kvót ze strany aliance OPEC+. Důvodem prudkého poklesu k 70 USD/barel byly především výprodeje na trzích termínovaných kontraktů. Hedžové fondy tam rychle snižovaly své čisté dlouhé pozice v obavách ze šíření nákazy v bankovním sektoru v USA a Evropě, které by mohlo negativně ovlivnit poptávku po ropě. Ceny dolů tlačila i nižší poptávka rafinérií z důvodu stávek ve Francii, růst zásob v USA a silný vývoz tamní ropy na světové trhy. Během druhé poloviny března cena ropy část ztrát postupně umazala díky zmírnění výprodejů na burzách a výpadku ropovodu ze severního Iráku do Turecka, částečně k růstu ceny přispěl i slábnoucí dolar. Přesto na začátku dubna aliance OPEC+ neočekávaně ohlásila další dobrovolné omezení těžebních kvót od května do konce roku o 1,16 mil. barelů denně. Na to cena ropy zareagovala prudkým růstem o cca 5 USD/barel. Rusko již dříve oznámilo dočasné snížení těžby o 500 tis. barelů denně v březnu, později ho prodloužilo do června a v reakci na krok aliance OPEC+ hodlá sníženou těžbu udržet rovněž až do konce roku 2023. V polovině dubna se cena ropy Brent dostala nad hranici 85 USD/barel kvůli sílícímu napětí na fyzickém trhu s ropou. K němu přispěl rostoucí dovoz do Číny, pokles vývozu z Ruska, pokles zásob ropy v USA nebo přetrvávající výpadek ropovodu z Iráku do Turecka. Zatímco EIA předpokládá i přes snížení těžebních kvót mírný přebytek ropy na trhu letos a větší příští rok, OPEC naopak očekává ve zbytku letošního roku na trhu poměrně silný deficit nabídky. Jeho nedávný krok tak lze chápat spíše jako opatření proti spekulativním výprodejům ropy.
Tržní křivka z poloviny dubna (která ještě zcela nezohledňuje omezení těžby aliance OPEC+) signalizuje cenu ropy Brent na konci letošního a příštího roku 78, resp. 74 USD/barel. Předpověď EIA očekává setrvání ceny nad 85 USD/barel do konce letošního roku a poté postupný pokles k 78 USD/barel na konci příštího roku.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory