ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Makroekonomika  |  13.04.2023 08:36:01

Americká inflace v březnu polevila

Celková inflace jde svižně dolů, jádrové inflační tlaky však zůstávají stále silné. Tak by se dala shrnout včera zveřejněná inflační čísla z USA, která skončila velmi blízko odhadům. Celková meziroční míra inflace poklesla v březnu na 5,0 % z únorových 6,0 %, což potvrzuje, že desinflační proces je v plném proudu. Jádrová inflace, která v meziročním vyjádření zrychlila o desetinku procentního bodu na 5,6 %, však dává tušit, že cesta k plné normalizaci inflace může být přece jen složitější, než si trhy aktuálně myslí.

Prvotní reakce trhů na zveřejněná čísla byla veskrze pozitivní – dařilo se rizikovým aktivům, zatímco dolar prudce oslabil až k 1,10 EUR/USD. Trhy evidentně soustředily svou pozornost na výsledek celkové inflace, který skončil desetinku procentního bodu za tržním očekáváním, a to především zásluhou nižších cen energií a levnějších pohonných hmot. V pozdější fázi obchodování však došlo k vystřízlivění, kterému mohla přispět právě setrvačnost jádrové inflace. Z pohledu květnového zasedání Fedu stále favorizujeme poslední symbolické zvýšení sazeb o 25bps (trh s tímto krokem počítá přibližně ze 71 %), a to i díky zklidnění situace v americkém bankovním sektoru.

Dnes bude pozornost směřovat zejména na výsledek tuzemské inflace za březen, od které čekáme podobný scénář jako v USA. Celková inflace dle nás v březnu meziměsíčně stagnovala, což v meziročním vyjádření znamenalo pokles z 16,7 na 14,8 % (vs. očekávání trhu na 14,9 %). Zásluhu na tom měly především levnější potraviny a v menší míře i nižší ceny pohonných hmot. Velmi mírnou úlevu čekáme také na straně jádrových inflačních tlaků, především díky imputovanému nájemnému, které ale zatím nedoplňují další silné desinflační zdroje v rámci jádrového spotřebního koše.

Právě jádrovou inflaci považujeme ve střednědobém horizontu za nejvíce perzistentní. To samozřejmě neulehčuje práci ČNB, která prostřednictvím úrokových sazeb může tlumit právě doma-vyrobené inflační tlaky, nikoli však globální ceny energií nebo potravin. Tak jako tak, pokud dnes nenastane významnější překvapení, březnová inflační čísla by neměla vést k zásadnímu posunu v měnové politice ČNB. Jak zaznělo na minulém zasedání bankovní rady, debata o snižování sazeb zatím není – vzhledem ke stále vysoké inflaci – na stole a nic se na tom dle nás nezmění ani v nejbližších měsících.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688