Americká inflace v březnu polevila
Celková inflace jde svižně dolů, jádrové inflační tlaky však zůstávají stále silné. Tak by se dala shrnout včera zveřejněná inflační čísla z USA, která skončila velmi blízko odhadům. Celková meziroční míra inflace poklesla v březnu na 5,0 % z únorových 6,0 %, což potvrzuje, že desinflační proces je v plném proudu. Jádrová inflace, která v meziročním vyjádření zrychlila o desetinku procentního bodu na 5,6 %, však dává tušit, že cesta k plné normalizaci inflace může být přece jen složitější, než si trhy aktuálně myslí.
Prvotní reakce trhů na zveřejněná čísla byla veskrze pozitivní – dařilo se rizikovým aktivům, zatímco dolar prudce oslabil až k 1,10 EUR/USD. Trhy evidentně soustředily svou pozornost na výsledek celkové inflace, který skončil desetinku procentního bodu za tržním očekáváním, a to především zásluhou nižších cen energií a levnějších pohonných hmot. V pozdější fázi obchodování však došlo k vystřízlivění, kterému mohla přispět právě setrvačnost jádrové inflace. Z pohledu květnového zasedání Fedu stále favorizujeme poslední symbolické zvýšení sazeb o 25bps (trh s tímto krokem počítá přibližně ze 71 %), a to i díky zklidnění situace v americkém bankovním sektoru.
Dnes bude pozornost směřovat zejména na výsledek tuzemské inflace za březen, od které čekáme podobný scénář jako v USA. Celková inflace dle nás v březnu meziměsíčně stagnovala, což v meziročním vyjádření znamenalo pokles z 16,7 na 14,8 % (vs. očekávání trhu na 14,9 %). Zásluhu na tom měly především levnější potraviny a v menší míře i nižší ceny pohonných hmot. Velmi mírnou úlevu čekáme také na straně jádrových inflačních tlaků, především díky imputovanému nájemnému, které ale zatím nedoplňují další silné desinflační zdroje v rámci jádrového spotřebního koše.
Právě jádrovou inflaci považujeme ve střednědobém horizontu za nejvíce perzistentní. To samozřejmě neulehčuje práci ČNB, která prostřednictvím úrokových sazeb může tlumit právě doma-vyrobené inflační tlaky, nikoli však globální ceny energií nebo potravin. Tak jako tak, pokud dnes nenastane významnější překvapení, březnová inflační čísla by neměla vést k zásadnímu posunu v měnové politice ČNB. Jak zaznělo na minulém zasedání bankovní rady, debata o snižování sazeb zatím není – vzhledem ke stále vysoké inflaci – na stole a nic se na tom dle nás nezmění ani v nejbližších měsících.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?