Americká inflace zpomalí (Ranní zpráva z finančního trhu)
Díky poklesům cen pohonných hmot v USA tamní inflace zpomalí z únorových 6,0 % na 5,1 % v březnu. Její jádrová složka se nicméně zatím kvůli vysokým cenám nájemného bude držet vysoko. To je i důvodem, proč první snížení sazeb očekáváme až zkraje příštího roku. Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu se vzhledem k problémům v bankovním sektoru ponese v holubičím tónu. To je již v tržních cenách nicméně zahrnuté. Na domácí půdě bude zveřejněn březnový podíl nezaměstnaných. Ten by měl o jednu desetinu poklesnout.
Podíl českých nezaměstnaných mírně poklesne
Inflace v USA by v důsledku vývoje cen na čerpacích stanicích měla zpomalit z únorových 6,0 % na 5,1 %. Její jádrová složka však naopak o desetinu stoupne (na 5,6 % y/y). K jejímu poklesu bude třeba výraznější zpomalení růstu cen nájemného, které sice očekáváme, zatím ho ale nepozorujeme. Naopak doposud ceny nájemného rostly meziročně o vysokých 8-9 %. Se zhoršováním situace na trhu práce však očekáváme zpomalení tempa jejich růstu. Rizikem pro další inflační vývoj jsou ceny energií, především další vývoj ceny ropy, kde se negativně odrazí rozhodnutí organizace OPEC snížit objem těžby. I toto jsou faktory, které bude muset Fed, kromě rizik spojených s problémy v bankovním sektoru vzít v potaz. Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání americké centrální banky však bude zřejmě reflektovat především nejistotu spojenou s dalším vývojem domácí ekonomiky a dopadů krachu tří amerických bank. I tak se ale domníváme, že trh je v očekávání snižování úrokových sazeb příliš agresivní. Ten ve svých cenách zahrnuje jejich téměř trojí snížení do konce letošního roku, zatímco my takovéto kroky očekáváme až v roce 2024.
V Česku bude zveřejněn březnový podíl nezaměstnaných. Ten zřejmě o desetinu poklesne na 3,8 %. Přestože vstup ekonomiky do letošního roku byl vrávoravý, výraznější ochlazování na tuzemském trhu práce neočekáváme ani v nadcházejících měsících.
Koruna ztrácí, zbytek regionu posiluje
Česká koruna včera oslabila o 0,6 % a obchodovala se těsně nad hladinou 23,50 CZK/EUR. Z dat byl zveřejněn vývoj devizových rezerv ČNB, který ukázal, že centrální banka v únoru neintervenovala. Záznam z jejího posledního zasedání mnoho nových informací nepřinesl. Bankovní rada je stále připravena zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko vzniku mzdově-inflační spirály. Z tohoto pohledu se nemusí naplnit očekávání trhu o tom, že sazby již dosáhly svého vrcholu. Očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb hodnotila bankovní rada jako předčasná. Naše současná prognóza počítá s prvním snížením sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k perzistenci jádrové inflace i rétorice ČNB je však možné, že k tomuto kroku dojde později.
Vítězem úterního obchodování byl polský zlotý, který posílil o 0,5 % a dostal se tak na úroveň 4,67 PLN/EUR. Maďarský forint zpevnil o 0,1 % na 375,2 HUF/EUR.
Společná evropská měna včera posílila o 0,5 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,09 USD/EUR. Kalendář byl poloprázdný, zveřejněn byl pouze indikátor důvěry Sentix, který dopadl o něco lépe, než se čekalo.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?