Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  06.04.2023 11:01:18

Fondy peněžního trhu vs. banky. Kdo víc utahuje?

Fondy peněžního trhu vs. banky. Kdo víc utahuje?

11:01 6. dubna 2023
Zdroj: Depositphotos

Současná situace amerického bankovním sektoru není nic nevídaného. Odliv bankovních depozit souvisí s historicky nízkou depozitní betou „zařizující“, že banky zvyšování sazeb Fedu do svých produktů plně nepropíší. To udělají fondy peněžního trhu. Od března 2022 fondy svým výnosem (očištěný o poplatky) reflektovaly 97 % nárůstu efektivní sazby Fedu. Depozitní certifikáty banky pouhých 8 %. Fondy peněžního trhu se tak mnohem víc podílí na zpřísnění měnověpolitických podmínek.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Jak velká byla beta u bank a fondů peněžního trhu za období 2002-2023? U depozitních certifikátů pro retail dosahuje d26 % neboli nárůst efektivní sazby Fedu o procentní bod se projeví v nárůstu depozitní sazby o 0,26 procentního bodu. U fondů peněžního trhu dosahuje beta 88 %, potažmo 86 %.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Vyšší beta u fondů peněžního trhu rovněž přispívá k tomu, že velikost tohoto segmentu se odvíjí od měnověpolitického cyklu, avšak s jistým zpožděním (cca 1-2 roky). Dle Fedu je tak nárůst efektivní sazby Fedu o jeden procentní bod spojený s nárůstem objemu aktiv ve správě fondů o zhruba 6 % během dvou let. To dle dat centrální banky pracující s pětistovkou fondů s aktivy v průměru za 5 miliard dolarů odpovídá 150 miliardám dolarů během dvou let za celé odvětví.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Z historického vývoje tak vidíme, že odliv depozit z bank není nic neobvyklého. Nejde o run, ale o přirozenou reakci na měnověpolitické cyklus. Nezapomeňme zároveň, že banky jsou s ohledem na objem depozit omezeny regulací. Vždycky dají přednost „stabilnímu“ retailu před volatilní firmou nebo investičním subjektem. Ostatně viděli jsme to po březnu 2021, kdy bankám skončila výjimka z pravidla SLR (supplementary leverage ratio), což je v podstatě pákový poměr určující minimální objem vlastního kapitálu banky (TIER1) vůči její expozici u rozvahových, a některých podrozvahových, aktiv bez ohledu na jejich rizikovost. Výjimku banky řešily s ohledem na držené státní dluhopisy a rovněž i depozita.

Zdroj: Fed

Ekonomika

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688