Světová ekonomická situace a vyhlídky - v době, kdy celkový počet obyvatel Země přesáhl 8 miliard
Nejnovější vydání zprávy o ekonomické kondici světa přichází v době, kdy celkový počet obyvatel Země přesáhl 8 miliard. Z tohoto jediného údaje by se mohlo zdát, že podmínky pro život lidí se zlepšují, zkvalitňuje se výživa, rozšiřuje se dosah potřebné zdravotní péče, a vývoj jde správným směrem.
Za shrnujícím číslem se však skrývají nepříliš lichotivá regionální data, která ukazují na zvyšování nerovností a růst bariér mezi různými populacemi. Dlouhodobé problémy se navíc prohloubily následkem pandemie covidu-19 a energetické krize, akcelerované invazí Ruska na Ukrajinu. Relativně bohaté státy Evropy a Severní Ameriky, které musí řešit vlastní aktuální tíživou situaci, již nezvládají paralelně pomáhat chudším a rozvojovým regionům v takové míře a tak efektivně, jako dříve. Svět čelí novým výzvám, které je nezbytné bezodkladně řešit.
Autoři publikace však upozorňují, že řešení nesmí být krátkodobé a jednorázové. Naopak, vyzývají světové lídry, aby spojili síly a možnosti svých zemí a přijali společná opatření k ochraně zranitelných skupin, ke zvýšení investic do zdravotnictví a školství i k zachování kvalitního životního prostředí. Správně nasměrované investice pomohou snížit nezaměstnanost, vymýtit chudobu a zachovat sociální soudržnost pro budoucnost.
Vzhledem k nepříznivým okolnostem v posledních dvou letech odhadují experti OSN pro letošní rok zpomalování růstu celosvětové produkce. Zatímco v roce 2022 rostla světová ekonomika o 3 %, letos to má být pouze o 1,9 %. To je nejnižší hodnota za poslední dekádu. Postupně by však měly slábnout inflační tlaky, což v roce 2024 umožní přechod k opětovnému mírnému růstu v úrovni 2,7 %. Ohledně budoucího vývoje však stále přetrvávají značné nejistoty.
Před politiky stojí nyní obtížný úkol, udržet rovnováhu mezi stimulací spotřeby a produkce na jedné straně a tlumením proinflačních tlaků na straně druhé. Chyby v ekonomickém řízení společnosti se následně projevují i v sociální oblasti, a vyvolávají nutnost investovat nadměrné prostředky do udržení sociálního smíru. To vede k prohlubování státního dluhu a k dalšímu snižování výkonnosti ekonomiky.
Cestu k řešení současných světových problémů vidí experti OSN v posilování mezinárodní spolupráce a ve spravedlivém rozdělení nákladů potřebných na dosažení vytyčených cílů. Společný postup je výhodný pro všechny země, pro rozvinuté i rozvojové.
Téměř dvousetstránková publikace je rozdělena do tří kapitol. První se věnuje globálním údajům a ekonomickému výhledu z celosvětového hlediska, druhá rozebírá fiskální politiku v době krize a riziko přehnaného zbrzďování ekonomického rozvoje a třetí je zaměřena na ekonomický vývoj a výhled v jednotlivých světových regionech. Součástí je i rozsáhlá tabulková příloha s ekonomickými údaji za vybrané země a regiony od roku 2014 do roku 2024.
Více se dovíte zde.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?