Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
Americké akcie se (stále) obchodují s velkou valuační prémií ke zbytku světa. Jak se to rýmuje s fundamentem jednotlivých trhů – výnosy dluhopisů, rizikovými prémiemi a růstovým výhledem?
Následující graf jsem zde ukazoval poprvé minulý týden. Je v něm vývoj valuací na hlavních světových trzích. Přesněji řečeno v USA, na rozvíjejících se trzích a ve vyspělých zemí mimo USA. Valuační prémie amerických trhů nemá již řadu let tendenci k nějakému znatelnějšímu poklesu (a i ve srovnání s historií je PE amerických akcií znatelně výše, než u zbytku).
Zdroj: Twitter
Ani jedna z dvou zmíněných proměnných není přímo pozorovatelná. Třeba Damodaran odhaduje nyní rizikové prémie u USA na necelých 6 %, u Německa je to podobné, u Japonska na více než 7 %, u Francie na něco pod 7 %. Celkově by tedy prémie v USA mohly být o něco níže, což je v souladu s o něco vyšším PE. Celou mezeru zobrazenou v grafu ale vysvětlí jen těžko. Co tedy očekávaný růst?
Porovnat bychom mohli potenciály zmíněných ekonomik, jednoznačně nejlépe by pak na tom byly Spojené státy (cca 2 % vs. cca 1 % u eurozóny). Měli bychom navíc brát do úvahy sektorové složení trhů, kdy by opět strukturálně získával růstově navrch ten americký a to díky velké váze technologií a spol. A následující tabulka ukazuje odhady Commerzbank týkající se krátkodobějšího výhledu pro růst (a inflaci):
Eurozóna by podle predikcí této banky měla letos být na nule, příští rok růst o 0,7 %. Spojené státy letos růst o 1,5 %, příští rok na nule. A Japonsko soustavně o 1 % nahoru. Z takových a podobných odhadů tedy těžko odvodit nějaký pádný důvod, proč by americké valuace měly být nyní o tolik výše, než jejich vyspělé protějšky. Takže zbývají ony rizikové prémie, potenciální růst a asi hlavně americké technologie. Třetí graf přitom ukazuje, že o nějakém jejich zaostávání daném strukturální změnou makroprostředí a odvětví se (opět) nedá moc hovořit:
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory