Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  30.03.2023 11:10:27

O měnové politice ČNB v minulých letech

Vzhledem k nedostatku jiných událostí je v dnešním restartu prostor na můj trochu provokativní text, který dnes vyšel v týdeníku Ekonom (a který je založen na jedné z kapitol právě vydané knížky „Ekonomické jednohubky“): je o tom, jak si domácnosti vytiskly spoustu peněz.

Mnozí účastníci debaty o příčinách vysoké české inflace se shodují na tom, že aspoň část viny leží na domácí půdě. Často se zmiňuje tato vláda a její předchůdkyně: svým hospodařením vytvořily rozpočtové schodky, které byly nepřiměřeně velké, a to i při zvážení dopadů pandemie a ruské agrese na Ukrajině.

V jistém smyslu má ale kus másla na hlavě také česká populace, a to hned ve dvou směrech.

První směr je triviální: kdyby český spotřebitel proti zdražování víc bojoval (méně utrácel, víc hledal levnější alternativy, víc jezdil nakupovat za hranice), inflace by byla nižší. Tohle obvinění je samozřejmě trochu nefér, protože přinejmenším v některých oborech (potraviny, bydlení a podobně) svou spotřebu pod určitou minimální úroveň snížit nebo do zahraničí přesunout nemůžeme.

Je tu ale i druhý směr, ve kterém si za drahotu můžou domácnosti samy. Jak víme přinejmenším už od dob slovutného nobelisty Miltona Friedmana, inflace je důsledkem příliš velkého množství peněz v ekonomice. A české domácnosti si zejména v době pandemie a krátce po ní vytvořily velké množství peněz – možná příliš velké.

Ano, čtete správně: české domácnosti si vytvořily velké množství peněz. Peníze totiž vznikají nikoli rozhodnutím centrálních bank, nýbrž dohodou kterékoli domácnosti – nebo firmy – s bankou o tom, že jí banka poskytne úvěr. Peníze, které na základě nově poskytnutého úvěru banka připíše dlužníkovi na jeho účet, jsou (nově zrozenými) penězi. Počítají se, jako jakékoliv jiné peníze na bankovních účtech (a v hotovosti v rukou firem a domácností), do peněžní zásoby – tedy do palebné síly, kterou můžou bankovní klienti použít pro své utrácení. (Pokud vám ovšem peníze půjčí nebankovní poskytovatel úvěrů, zastavárna nebo třeba kamarád, o zbrusu nové peníze nejde – jsou to už dříve vzniklé peníze, které váš věřitel jen přesunul ze svého účtu v bance nebo ze své peněženky).

Poskytnutí úvěru se dá označit jako porod peněz, kde šťastnou maminkou je banka, která úvěr poskytla, a šťastným tatínkem je klient, který o úvěr banku žádal. Paralela s porodem je sice možná roztomilá, ale o to syrovější je pak její uplatnění v opačném případě: splácením úvěru peníze naopak zabíjíme, ničíme.

Nuže české domácnosti si – ve spolupráci s bankami – vytvořily v posledních letech obří množství nových peněz tím, že si nabraly obří objem úvěrů. Ani ne tak tradiční cestou spotřebitelských úvěrů (růst jejich objemu se v nedávné minulosti příliš nezměnil); hlavní část nebývalého přívalu peněz si domácnosti zajistily skrze horečku na poli hypoték.

Od poloviny roku 2020 do konce roku 2021 se objem hypoték zvýšil celkem o dobrých 215 miliard korun, což je o polovinu víc, než by odpovídalo „normálu“ z let 2016-2019. Těch nad-normálních více než 70 miliard nových korun šlo převážně do rukou jiných domácností, které nemovitosti prodaly, a jejich spotřebitelská síla tak zřetelně narostla.

Rozhodování bank a jejich klientů o tom, kolik úvěrů bude poskytnuto (splaceno), a tedy kolik peněz vznikne (zanikne), se ale pochopitelně neděje jen tak podle jejich momentální libovůle. Je zásadně ovlivňováno úrokovými sazbami, a tedy měnovou politikou centrální banky.

A tak pokud jako jednu z příčin nynější vysoké české inflace uznáme velký objem nových úvěrů v posledních letech, pak bezprostředním viníkem jsou sice banky a jejich klienti, ale tím skutečným pachatelem v pozadí je Česká národní banka, která – viděno ze zpětného pohledu – snížila po příchodu pandemie úrokové sazby možná zbytečně nízko a možná je po odeznění pandemie měla zvyšovat ještě dřív a rychleji, než jak postupovala ve skutečnosti.

Michal Skořepa, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688