Česká republika letos podpoří i libanonské včelaře
Česká republika letos podpoří i libanonské včelaře
28.03.2023 / 11:55 | Aktualizováno: 28.03.2023 / 12:26
Česká republika podpoří v rámci rozvojové spolupráce v roce 2023 i malý lokální projekt, jehož cílem je zlepšit marketing a zvýšit prodej medu pro přibližně 200 včelařů z oblasti Mount Lebanon a Severního Libanonu prostřednictvím instalace balícího a etiketovacího zařízení pro sklenice na med.
Libanon se od začátku ekonomické krize v roce 2019 víc a víc orientuje na vlastní produkci, zejména zemědělských plodin a výrobků. I libanonští producenti medu se snaží o dosažení lepších standardů kvality (certifikace ISO), posílení svých podnikatelských a zpracovatelských dovedností a zvýšení proexportního potenciálu.
Realizátorem malého lokálního projektu je společnost HOSCO Agri, která se včelařství věnuje od roku 2014. Kromě vlastní produkce dubového medu, mateří kašičky a recyklaci voskových plátů je posláním společnosti HOSCO Agri pomáhat včelařskému sektoru v Libanonu růst a podporovat včelaře v regionu optimalizovat výrobní postupy, zlepšovat kvalitu včelích produktů, zvyšovat produktivitu včelstev a nacházet ekologicky odpovědná řešení chovu včel. Zároveň poskytuje společnost včelařům odborné poradenství v oblasti optimalizace včelařských postupů a recyklace voskových plátů, sterilizaci, ošetření a recyklaci veškerého přírodního včelího vosku od včelařů, kteří dodržují mezinárodní standardy kvality a normy.
Libanon má hluboce zakořeněnou historii spojenou s produkcí medu, která byla dokonce zmíněna ve Starém zákoně a za posledních deset let se odvětví včelařství a produkce medu značně rozvíjí díky investicím ze soukromého sektoru a podpoře mezinárodních nevládních organizací. Podle libanonského Ministerstva zemědělství působí v zemi 10 000 včelařů, kteří vlastní 400 000 včelstev a ročně produkují 3500 tun medu. Hodnota produkce a prodeje dosahuje přibližně 70 milionů USD ročně. Na vývoz jde asi polovina celkové produkce, která směřuje hlavně do zemí Zálivu.
Libanon nabízí dokonalé podmínky pro produkci vysoce kvalitního medu: jeho čtyř sezónní klima, dostatek srážek, rozmanitá flóra a strmá nadmořská výška – od hladiny moře až po více než 3000 metrů – to vše přispívá k ideálnímu prostředí pro celoroční produkci, kdy se med sbírá ve třech sezónách ze čtyř, přičemž včely a včelaři využívají nektar mnoha odrůd rostlin a stromů po celé zemi. Včelařství a produkce medu navíc vyžadují pouze malé počáteční investice a žádné požadavky na vlastnictví půdy.
Podle ročního období a nadmořské výšky může být med horský nebo pobřežní, dubový, více květový nebo z pomerančových květů. Specifikem Libanonu je cedrový med, který je produkován převážně libanonským kmenem včel s názvem Apis Mellifera Syriaca. Jedná se o jediný druh včel, který dokáže odolat obrovským výkyvům klimatu a teplot, které se vyskytují ve vysokých nadmořských výškách libanonských hor, kde může být počasí během dne velmi horké a v noci velmi chladné. I když je jejich produkce co do množství relativně nižší než u jiných kmenů včel, jsou v tomto prostředí stále nejúčinnější.
V libanonském včelařském sektoru dominují malovýrobci a družstva, která obvykle prodávají přímo svým klientům nebo na farmářských trzích.
V současné době je v Libanonu 6 laboratoří na testování medu. Libanonský standardizační ústav (LIBNOR) také vydal národní standardy pro produkci medu týkající se čistoty a čerstvosti. Zároveň se v posledních letech zvýšily investice do výzkumu a vývoje na podporu růstu průmyslu: V září 2016 bylo v Libanonu s podporou USAID spuštěno první centrum umělé inseminace včelích matek v arabském světě. Během testovacího období centrum vyprodukovalo více než 2 200 včelích matek umělým oplodněním.
Libanonským včelařům chybí pochopení moderních včelařských technik a nemají dostatek informací a dovedností pro léčbu nemocí postihujících včely a med, jako je cizopasník kleštík včelí, jenž způsobuje obávanou infekční varroázu, americká nemoc moru, Colony Collapse Disorder (CCD). Mají zájem o rozsáhlé školení a poradenství v oblasti používání pesticidů v zemědělství, které v zemi úplně chybí.
Dalšími výzvami libanonského včelařství jsou omezený přístup ke včelím matkám dobré kvality a omezený přístup k profesionální extrakci, recyklaci vosku a stáčení. Čeští včelaři by se mohli s libanonskými podělit o znalosti v oblasti podpory lepšího získávání, agregace a zpracování medu, naučit je jak zvýšit počet kvalitních včelích matek a včelstev v zemi a zvyšovat produktivitu úlů.
Libanonští včelaři mají taky zájem naučit se vyrábět kosmetické přípravky z propolisu a mateří kašičky. I v tomto oboru je pomoc od českých výrobců „medové“ kosmetiky v Libanonu vítána.
Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka ZÚ Bejrút
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Koronavirus Česko - koronavirus v České republice
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA