Česká republika letos podpoří i libanonské včelaře
Česká republika letos podpoří i libanonské včelaře
28.03.2023 / 11:55 | Aktualizováno: 28.03.2023 / 12:26
Česká republika podpoří v rámci rozvojové spolupráce v roce 2023 i malý lokální projekt, jehož cílem je zlepšit marketing a zvýšit prodej medu pro přibližně 200 včelařů z oblasti Mount Lebanon a Severního Libanonu prostřednictvím instalace balícího a etiketovacího zařízení pro sklenice na med.
Libanon se od začátku ekonomické krize v roce 2019 víc a víc orientuje na vlastní produkci, zejména zemědělských plodin a výrobků. I libanonští producenti medu se snaží o dosažení lepších standardů kvality (certifikace ISO), posílení svých podnikatelských a zpracovatelských dovedností a zvýšení proexportního potenciálu.
Realizátorem malého lokálního projektu je společnost HOSCO Agri, která se včelařství věnuje od roku 2014. Kromě vlastní produkce dubového medu, mateří kašičky a recyklaci voskových plátů je posláním společnosti HOSCO Agri pomáhat včelařskému sektoru v Libanonu růst a podporovat včelaře v regionu optimalizovat výrobní postupy, zlepšovat kvalitu včelích produktů, zvyšovat produktivitu včelstev a nacházet ekologicky odpovědná řešení chovu včel. Zároveň poskytuje společnost včelařům odborné poradenství v oblasti optimalizace včelařských postupů a recyklace voskových plátů, sterilizaci, ošetření a recyklaci veškerého přírodního včelího vosku od včelařů, kteří dodržují mezinárodní standardy kvality a normy.
Libanon má hluboce zakořeněnou historii spojenou s produkcí medu, která byla dokonce zmíněna ve Starém zákoně a za posledních deset let se odvětví včelařství a produkce medu značně rozvíjí díky investicím ze soukromého sektoru a podpoře mezinárodních nevládních organizací. Podle libanonského Ministerstva zemědělství působí v zemi 10 000 včelařů, kteří vlastní 400 000 včelstev a ročně produkují 3500 tun medu. Hodnota produkce a prodeje dosahuje přibližně 70 milionů USD ročně. Na vývoz jde asi polovina celkové produkce, která směřuje hlavně do zemí Zálivu.
Libanon nabízí dokonalé podmínky pro produkci vysoce kvalitního medu: jeho čtyř sezónní klima, dostatek srážek, rozmanitá flóra a strmá nadmořská výška – od hladiny moře až po více než 3000 metrů – to vše přispívá k ideálnímu prostředí pro celoroční produkci, kdy se med sbírá ve třech sezónách ze čtyř, přičemž včely a včelaři využívají nektar mnoha odrůd rostlin a stromů po celé zemi. Včelařství a produkce medu navíc vyžadují pouze malé počáteční investice a žádné požadavky na vlastnictví půdy.
Podle ročního období a nadmořské výšky může být med horský nebo pobřežní, dubový, více květový nebo z pomerančových květů. Specifikem Libanonu je cedrový med, který je produkován převážně libanonským kmenem včel s názvem Apis Mellifera Syriaca. Jedná se o jediný druh včel, který dokáže odolat obrovským výkyvům klimatu a teplot, které se vyskytují ve vysokých nadmořských výškách libanonských hor, kde může být počasí během dne velmi horké a v noci velmi chladné. I když je jejich produkce co do množství relativně nižší než u jiných kmenů včel, jsou v tomto prostředí stále nejúčinnější.
V libanonském včelařském sektoru dominují malovýrobci a družstva, která obvykle prodávají přímo svým klientům nebo na farmářských trzích.
V současné době je v Libanonu 6 laboratoří na testování medu. Libanonský standardizační ústav (LIBNOR) také vydal národní standardy pro produkci medu týkající se čistoty a čerstvosti. Zároveň se v posledních letech zvýšily investice do výzkumu a vývoje na podporu růstu průmyslu: V září 2016 bylo v Libanonu s podporou USAID spuštěno první centrum umělé inseminace včelích matek v arabském světě. Během testovacího období centrum vyprodukovalo více než 2 200 včelích matek umělým oplodněním.
Libanonským včelařům chybí pochopení moderních včelařských technik a nemají dostatek informací a dovedností pro léčbu nemocí postihujících včely a med, jako je cizopasník kleštík včelí, jenž způsobuje obávanou infekční varroázu, americká nemoc moru, Colony Collapse Disorder (CCD). Mají zájem o rozsáhlé školení a poradenství v oblasti používání pesticidů v zemědělství, které v zemi úplně chybí.
Dalšími výzvami libanonského včelařství jsou omezený přístup ke včelím matkám dobré kvality a omezený přístup k profesionální extrakci, recyklaci vosku a stáčení. Čeští včelaři by se mohli s libanonskými podělit o znalosti v oblasti podpory lepšího získávání, agregace a zpracování medu, naučit je jak zvýšit počet kvalitních včelích matek a včelstev v zemi a zvyšovat produktivitu úlů.
Libanonští včelaři mají taky zájem naučit se vyrábět kosmetické přípravky z propolisu a mateří kašičky. I v tomto oboru je pomoc od českých výrobců „medové“ kosmetiky v Libanonu vítána.
Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka ZÚ Bejrút
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory