Ranní okénko - Křehké zlepšení situace na finančním trhu
Výnosy amerických i německých vládních dluhopisů i ve druhé polovině týdne pokračovaly převážně v sestupném trendu na pozadí nadále zvýšené opatrnosti investorů vůči riziku. Největší vlnu nejistoty už ale má finanční trh za sebou, co dokumentuje například obnovení toku kapitálu do rozvíjejících se trhů, kdy například MSCI index (Emerging Markets) od začátku tohoto týdne rostl, i přesto je aktuálně 7 % pod vrcholem z konce ledna. Prospívá mu zklidnění situace ohledně SVB (a spol) a také swap kontrakty ukazující nižší sazby v USA koncem roku navzdory vyjádření šéfa Fedu Powella tuto středu, že centrální banka snižování sazeb neplánuje. Nicméně otočku směrem k horšímu si lze snadno představit. Jakékoliv potenciální ozvěny ohledně možnosti potíží dalších bank, nebo přehodnocení očekávání snižování sazeb Fedu, by pro rozvíjející se trh znamenal opětovný odliv kapitálu. Trh přitom v posledních týdnech ukázal, jak volatilní mohou očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb být.
Z ekonomických dat jsou dnes na řadě PMI. Výsledky pro Německo představují riziko horšího výsledku pro průmysl a naopak lepšího pro služby. V eurozóně měla hodnota PMI v březnu zůstat velmi blízko úrovně zaznamenané v únoru, kdy došlo jen k mírnému zlepšení oproti lednu. Tento vývoj je konsistentní se stagnací či kontrakcí mezikvartálního reálného HDP za letošní první kvartál. Reálná ekonomika v eurozóně má sice za sebou energetický cenový šok, i když jeho negativní dopady se v ekonomice se zpožděním stále ještě projevují, ale v příštích měsících si bude muset pro změnu poradit s narůstajícími sazbami, a tedy utaženější měnovou politikou. To samé platí pro USA, kde Fed bude patrně opatrnější se zvyšováním sazeb. Důvodem ale je napjatější situace v bankovním sektoru, což samo o sobě přispívá ke zpřísnění podmínek financování.
Indikátory měřící náladu v ekonomice dorazily dnes ráno i z Česka. Měsíční aktualizace konjunkturálního průzkumu se dočkala zlepšení hodnocení situace mezi podnikateli (především v průmyslu), ale mírné zhoršení mezi spotřebiteli, kterému předcházelo výraznější odražení se od dna dosaženého koncem roku 2022. V průmyslovém sektoru se koncem kvartálu zlepšily vyhlídky na očekávaný objem výroby v příštích třech měsících a dostavila se také poměrně citelná úleva ve vývoji prodejních cen, což by se v následujících měsících mělo propsat do nižšího tempa růstu cen zboží. Spotřebitelé snížili své obavy ohledně ztráty zaměstnání, stále jsou ale skeptičtí ohledně realizace větších nákupů, jelikož nadále počítají se složitou finanční situací.
Pohled zpět:Akciové trhy v USA včera uzavřely obchodování v plusu (NASDAQ +1 %, S&P 500 + 0,3 %). Na opačné straně Atlantiku došlo k poklesu (Euro Stoxx 50 -0,97 %, DAX -0,94 %). Futures na Euro Stoxx 50 nedávají moc velkou naději ani pro dnešní obchodování. U dolaru se dostavila jistá stabilizace po předchozím oslabování. Koruna se po nedávném otestování hranice 24 za euro vrátila zpět pod a aktuálně se obchoduje za 23,7 Kč za euro.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?