Česká republika obdržela první platbu za úspěšné provádění Národního plánu obnovy
Česká republika dnes obdržela finanční prostředky ve výši 928 milionů EUR v návaznosti na svou první žádost o platbu ve formě grantu z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility). Tyto prostředky byly České republice zaslány na základě uspokojivě splněných 37 milníků a cílů českého plánu pro oživení a odolnost, tzv. Národního plánu obnovy(NPO). Česku se tak podařilo splnit svůj první balíček milníků a cílů NPO. Kromě jiných opatření byla například dokončena modernizace železničních mostů či tunelů, vytvořena platforma pro digitalizaci hospodářství nebo byl spuštěn nový program podpory výzkumu a vývoje.
Česká republika předložila svou první žádost o platbu 25. listopadu 2022. Následně běžela dvouměsíční posuzovací lhůta, kdy probíhala technická jednání s Evropskou komisí na pracovní úrovni k posouzení uspokojivého splnění milníků a cílů NPO ze strany Česka. To se České republice podařilo úspěšně doložit. Jak uvedla předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová, Česká republika by měla dále pokračovat v dobré práci při implementaci NPO. Komise již v září roku 2021 vyplatila ČR 915 milionů EUR v rámci 13% předfinancování.
Implementace NPO představuje nejen klíčovou složku procesu hospodářské a sociální obnovy ČR po pandemii covidu-19, nýbrž však přispívá i ke zvládnutí dopadů války na Ukrajině, zejména v oblasti energetiky. Právě v reakci na energetické dopady války na Ukrajině na členské státy nastínila Komise v březnu 2022 připravovaný plán s cílem snížit závislost na importu fosilních paliv z Ruské federace, který byl následně v květnu detailněji představen jako plán REPowerEU. Jeho cílem je dosáhnout kromě úspor energie v Evropě a podpory produkce čisté energie z obnovitelných zdrojů i diverzifikace dodávek energie za účelem snížit energetickou závislosti EU na importu fosilních paliv zejména právě z Ruska.
Za účelem podpory při naplňování cílů plánu REPowerEU se České republice podařilo v rámci jejího předsednictví v Radě EU vyjednat změnu nařízení k Recovery and Resilience Facility (RRF) pro REPowerEU. Tato změna umožní členským státům využití dodatečných finančních prostředků v reakci na současné energetické výzvy, kterým Evropa čelí. Tyto prostředky mají být distribuovány na základě doplnění opatření do zvláštní REPowerEU kapitoly v aktualizovaných plánech pro oživení a odolnost členských států EU. Podpora z nástroje RRF má však stále pomáhat členským státům EU, nejen efektivně reagovat na aktuální výzvy, nýbrž souběžně pokračovat v plnění dlouhodobých prioritních cílů v oblastech zelené či digitální transformace.
Autor: Tomáš Nalejvač, Úřad vlády ČR
Foto: Unsplash
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?