Energetici připravili pro zájemce dva druhy prohlídek. Pro ty menší infocentrum a strojovnu, osoby nad 15 let se mohly navíc podívat do útrob elektrárny, pod největší funkční sypanou hráz v Evropě, tedy až k vodním přivaděčům, které jsou 80 metrů pod hladinou dalešické přehrady, mají v průměru 6 metrů a na lopatky turbíny přivádí 150 m3 vody za sekundu.
„V dalešické elektrárně jsem byl s rodinou poprvé, i když jsem ze zdejšího regionu. Hodně se nám líbil model celé elektrárny, na kterém bylo hezky vidět, jak funguje přečerpávání vody z přehrady díky oboustrannému chodu Francisových turbín,“ říká jeden z návštěvníků pan Petr Štork z Rokytnice.
Vodní elektrárna Dalešice vyrobí ročně až 500 GWh bezemisní elektrické energie a v přepočtu by tak pokryla roční spotřebu více než 117 tisíc českých domácností. Je významným prvkem energetické soustavy, který umožňuje vyrovnávat rychlé změny mezi spotřebou a výrobou elektrické energie v přenosové soustavě. Sypaná rokfilová hráz s jílovým těsněním o výšce 100 m je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě. Ve strojovně elektrárny se nachází čtyři reverzní Francisovy turbíny, každá o výkonu 120 MW.
Vodní nádrž současně slouží k rekreačním účelům i jako zásobárna vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany.
Další možnost zažít unikátní prohlídku tohoto technického díla budou mít individuální návštěvníci během letních prázdnin. Pro organizované skupiny je možné domluvit prohlídku v průběhu celého roku
Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany