Únorový vývoj tuzemské inflace a americký NFP report ve středu pozornosti (Ranní zpráva z finančního trhu)
Nejsledovanějším údajem na domácí půdě bude tuzemský vývoj spotřebitelských cen v únoru. Meziroční inflace by podle nás měla zpomalit na 16,9 % po lednových 17,5 %, přičemž většímu zpomalení bude z velké části bránit pokračující svižný růst cen potravin. Výroba aut by měla pomoct tuzemskému průmyslu k solidnímu meziměsíčnímu růstu v únoru o 0,9 %. Americký NFP report by měl ukázat přetrvávající napětí tamního trhu práce a případně i naklonit váhy k 50bodovému hiku na březnovém zasedání Fedu.
Zdražení potravin značně přispěje k tuzemské únorové inflaci.
Po lednovém růstu tuzemských spotřebitelských cen o 6 % m/m – značně ovlivněným odezněním úsporného energetického tarifu – podle nás v únoru ceny vzrostly meziměsíčně o 0,8 %. V meziročním vyjádření by tak inflace zpomalila z lednových 17,5 % na 16,9 % v únoru. Zhruba poloviční příspěvek k meziměsíční dynamice patří cenám potravin, které podle nás pokračovaly ve svižném růstu. K tomu se zřejmě přidá i mírné zdražení pohonných hmot, respektive benzinu. Jádrová inflace po sezonním očištění podle nás v únoru stagnovala na 0,5 % m/m, meziročně by však růst zpomalil z 12,3 % na 11,7 %. Nicméně případný přeliv lednového zdražení energií do ostatních cenových okruhů by působil ve směru zrychlení jádrové inflace. Zatímco slabší poptávka by mohla vést k dalšímu zpomalení. K poklesu meziroční dynamiky, s výjimkou cen potravin, by však měly přispět téměř všechny cenové okruhy. Pokračující odeznívání inflace po zbytek roku by však mělo být jen pozvolné, což nastínil i překvapivě silný lednový růst výrobních cen.
Tuzemská průmyslová výroba v lednu podle nás meziměsíčně vzrostla o 0,9 %, po prosincových 0,2 %. K tomu by měl přispět především automobilový průmysl, který v lednu – na rozdíl od února – zřejmě netrpěl na vážné nedostatky výrobních komponentů. Optimističtější výhled pro leden nabídl i subindex PMI hodnotící výrobní podmínky, který vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského srpna (42,7 b.). Mírnou úlevu pro energeticky náročná odvětví by měl zase přinést pokračující pokles velkoobchodních cen energií. V meziročním vyjádření tak průmyslová produkce podle nás vzrostla o 4,8 % (NSA), resp. 2,1 % po zohlednění rozdílného počtu pracovních dní. Více jsme se jak inflaci, tak průmyslu věnovali v březnových měsíčních odhadech zde: https://bit.ly/3IQp4Vt.
Americká ekonomika podle nás v únoru přidala 280 tis. pracovních míst v nezemědělském sektoru. To je sice výrazné zpomalení z předchozích překvapivých 517 tis., stále se však jedná velice solidní přírůstek svědčící o napětí tamního trhu práce. K tomu přispívají především sektory stravování, zdravotnictví či školství, které stále dohánějí předpandemické úrovně zaměstnanosti. Propouštění ve finančních a technologických sektorech by však již mohlo indikovat začátek pomalého obratu v situaci na trhu práce. Silný přírůstek spolu se solidní dynamikou mezd by mohly naklonit váhy ke zrychlení tempa utahování měnové politiky Fedu v podobě 50bodového zvýšení na nadcházejícím zasedání 22. března. Do toho nicméně ještě promluví inflace a maloobchodní tržby zveřejněné v příštím týdnu. Čekáme, že vrcholu klíčová sazba dosáhne během léta v rozmezí 5,50-5,75 % s ohledem na nedávnou jestřábí rétoriku J. Powella, silný trh práce a perzistenci inflačních tlaků.
Dolar mírně korigoval zisky z předchozích dní.
Tuzemská lednová bilance zahraničního obchodu skončila s přebytkem 9,5 mld. CZK (NSA), což bylo za tržním očekáváním (13,1 mld. CZK). Po sezonním očištění tak byl lednový výsledek (-2,5 mld. CZK) opět negativní poté, co v prosinci zaznamenal zahraniční obchod po více než roce přebytek. K přebytku zahraničního obchodu (NSA) přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který byl meziročně vyšší o téměř 24 %. V opačném směru působil hlubší deficit obchodu s elektronickými zařízeními a mírně vyšší dovoz ropy a zemního plynu, i když zde již dochází ke značnému zmirňování deficitu, a to i díky nižším velkoobchodním cenám energetických surovin. Více jsme se tomu věnovali zde: http://bit.ly/3YDkwrs.
Po sedmi týdnech strávených pod 200 tis., se nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA přehouply nad tuto hranici. Včerejší údaj mírně zamíchal s očekáváními pro dnešní klíčový NFP report po překvapeních směrem nahoru ve středečních ADP a JOLTS reportech.
Dolar včera mírně korigoval zisky z předchozích dnů a vůči euru oslabil o 0,34 %. Dolarové sazby v závěru dne klesly až o 20 bb dle splatnosti v návaznosti na větší nervozitu na trzích. Budoucí kontrakty výrazně korigovaly očekávání pro budoucí trajektorii utahování měnové politiky Fedu. Stále však implikují vrchol klíčové sazby na necelých 5,5 %. Po počátečním oslabení česká koruna v závěru dne vymazala mírné ztráty, nakonec však jen nepatrně oslabila o 0,1 %. Zatímco maďarský forint výrazně oslabil (o 1,3 %) a polský zlotý jen mírně (o 0,2 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory