Finišují přípravy pro spuštění digitálního rublu. Jaké budou dopady na banky, obchody a spotřebitele?
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Počátky digitálního rublu
Poté, co se kryptoměny rozšířily do širšího povědomí uživatelů, začaly jednotlivé státy zkoumat výhody a nevýhody této nové technologie. Mezi takovými státy bylo také Rusko. To o projektu digitálního rublu (digitální měna centrální banky, angl.. Central Bank Digital Currency, zkr. CBDC) začalo uvažovat již před třemi lety. Plány nabraly rychlý spád a již v říjnu 2020 bylo oznámeno oficiální spuštění pilotního projektu. Za další rok (prosinec 2021) byl dokončen prototyp platformy CBDC a hned začátkem roku 2022 (leden) byla tato platforma spuštěna. Zhruba další rok se pracovalo na potřebné legislativě, aby mohl být digitální rubl považován za běžnou součást platebního styku. Zákon o digitálním rublu pak byl do Dumy (dolní komora ruského parlamentu) předložen letos v lednu.
Finální testovací fáze
Ruská centrální banka (CBR) plánuje spuštění digitálního rublu (CBDC) pro běžné uživatele na rok 2024. Aktuálně plánuje od 1. dubna spustit finální testovací fázi před konečnou implementací digitálního rublu do běžného života Rusů. K tomuto datu bude zahájen ostrý testovací provoz se zapojením 13 bank a vybraných klientů těchto bank. V rámci testování bude docházet ke skutečným transakcím s digitálním rublem. Náměstkyně guvernérky CBR, Olga Skorobogatovová, na fóru o Kyberbezpečnosti ve světě financí (Cybersecurity in Finance) uvedla, že v rámci této fáze testování bude omezen jak počet zúčastněných klientů, tak také počet transakcí, které bude moct každý klient provést. Dodala, že:
„Plán je začít s převody mezi jednotlivci a platbami mezi obchodními a servisními společnostmi. Půjde o skutečné transakce a skutečné zákazníky 13 bank, které se testování účastní.“
Po ukončení této finální fáze testování dojde ze strany CBR k vyhodnocení a nastavení škálování pro využití v plném provozu běžného obchodního styku.
Ztráty bank
Pokud se digitální rubl v Rusku hromadně rozšíří, mohly by, dle analytiků, komerční banky na tomto kroku paradoxně prodělat. Podle prognózy vytvořené finančními experty v Yakov and Partners, bývalé ruské divizi manažerského poradenství McKinsey, by tamní banky mohly ročně souhrnně tratit až 50 miliard rublů (cca 16,445 mld. korun). Analytici vychází z premisy, že digitální rubl bude alternativou pro bezhotovostní platby, zejména pak pro platby kartou. Pokud tomu tak bude, tak ztráty bank budou způsobeny zejména klesajícími příjmy z provizí, které dostávají za zpracování takových plateb.
Zisky maloobchodníků
Zatím co pro spotřebitele se takřka nic nezmění, skutečnými vítězi ze zavedení digitálního rublu budou nejspíš maloobchodníci. Nejen, že ušetří na poplatcích za zpracování karetních transakcí, ale nebudou muset spotřebitelům vyplácet ani žádné cashbacky. Výše zmínění analytici odhadují, že by díky tomu obchodníci potenciálně mohli ročně zvýšit své příjmy až o 80 mld. rublů (27,6 mld. korun). Tyto dodatečné příjmy by maloobchodníci měli získat tím, že ušetří na poplatcích za transakce a z tzv. okamžitých plateb, které jsou rychlejší než převody kartou. Díky okamžitě připsané platbě může obchodník se svými penězi nakládat dřív, tzn., že může nakoupit např. levněji nebo digitální rubl převést na fiat měnu a čerpat úroky.
Poražení spotřebitelé
Na druhou stranu banky, i když ztratí příjem z poplatků za zpracování transakcí, ušetří nemalé finanční prostředky díky tomu, že nebudou muset svým klientům vyplácet úroky z držby tohoto druhu aktiva a stejně jako maloobchodníci nebudou muset vyplácet cashback za používání karet. Alespoň prozatím s ničím takovým zveřejněný koncept digitálního rublu nepočítá. Vypadá to tak, že na zavedení digitálního rublu nejvíce doplatí samotní Rusové a budou tak fakticky jedinými poraženými v této inovaci. Zmínění analytici ve své zprávě doslova uvádějí:
„Digitální rubl nemá žádné zjevné výhody z hlediska pohodlí při každodenním používání a mezinárodní zkušenosti ukazují, že snížení nákladů na pořízení nevede ke snížení cen nebo zpomalení růstu cen, pouze ke zvýšení zisků maloobchodníků.“
Dalším nezpochybnitelným faktem, proč Rusko tak tlačí na zavedení digitálního rublu, je snaha obejít západní sankce a alespoň částečně se vymanit z ekonomické izolace, do které se dostalo po napadení Ukrajiny.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun