Ranní okénko - Inflace a trh práce v USA…co nás ještě čeká tento týden?
Ekonomický kalendář pro tento týden plní především data z české ekonomiky počínaje průměrnou mzdou v 4Q22, kterou dnes ráno zveřejní ČSÚ. Následuje podíl nezaměstnaných (středa), bilance zahraničního obchodu (čtvrtek) a průmysl spolu s inflací (pátek). Právě inflace bude investory nejvíce sledovaný údaj. Po značném meziměsíčním nárůstu spotřebitelských cen v lednu (+5,8 %), odhadujeme pro únor citelné zpomalení (+0,5 %), což je shodou okolností i medián analytického odhadu. V eurozóně bude víceméně klid – nejdůležitější čísla vychází dnes (maloobchod a sentix index). V německé ekonomice je pak více rušno. Optikou české ekonomiky nás bude zajímat především výsledek tamní průmyslové výroby a údaj o vývoji továrních objednávek. V USA je stěžejní měsíční report z trhu práce. Razantní růst pracovních míst o zhruba půl milionu by se ale v únoru již opakovat neměl, alespoň tak jsou nastavena očekávání trhu.
Průměrná česká mzda v 4Q22 podle našeho propočtu vzrostla meziročně o 6,8 %. Jelikož ale inflace ve stejném období přesáhla v průměru 15 %, zůstanou reálné mzdy již popáté v řadě meziročně v poklesu, konkrétně o 7,7 % proti -9,8 % v 3Q22. Dynamika nominálních mezd by měla letos sílit, kdy na pozadí utaženého trhu práce bude docházet ke kompenzaci dosavadního vysokého cenového růstu. Nad meziroční tempo inflace by se měla dostat ve druhé polovině roku.
Středeční zveřejnění české míry nezaměstnanosti by neměl přinést změnu. Očekáváme setrvání na 3,9 % i během února s šancí na 3,8 % vzhledem k stále silnému trhu práce. Ve čtvrtek vyjde statistika zahraničního obchodu. Podle nás je pravděpodobné, že v lednu došlo k návratu bilance zpět do černých čísel (poblíž 16 mld. Kč), po předchozí deficitní bilanci 11 měsíců v řadě.
Koncem týdne se zvyšuje riziko zvýšené volatility na trhu, což se týká jak akcií a dluhopisů, tak i FX. Domácí dění může rozdmýchat únorová inflace. Jelikož byly ceny energií během ledna víceméně již dorovnány k cenovým stropům, je prostor pro proinflační překvapení podstatně nižší. I přesto ale může případný silnější růst například u cen potravin poslat inflaci výš, než trh čeká (16,6 % r/r). Z globálního pohledu získá hlavní roli report z amerického trhu práce. Investorům půjde hlavně o to, zda lednový nečekaný přírůstek pracovních míst o zhruba půl milionu byl jen anomálií v datech. Pro únorovou statistiku jsou očekávání nastavena na +215 tisíc nových míst s mírou nezaměstnanosti beze změny na 3,4 %. Rizikem vyššího přírůstku pracovních míst bylo teplejší počasí, což hraje do karet aktivitě především ve stavebnictví. I se snížením změny z 500 na 215 tisíc se trh práce nachází nad průměrem 2010-2019 (183 tis.).
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři